Wielu z nas na święta wyjeżdża do rodziny, co oznacza, że możemy potrzebować pomocy medycznej w obcym mieście. Gdzie i jak szukać lekarzy w święta nawet, gdy jesteśmy poza domem? Odpowiedzi w tym artykule.

Jak otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, gdy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Nawet jeśli spędzasz święta Bożego Narodzenia daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc. Sprawdź szczegóły.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Niezależnie od twojego miejsca zamieszkania czy aktualnego pobytu. Nie obowiązuje rejonizacja.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymasz świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych - tłumaczy Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych - dodaje. 

Nocna pomoc stomatologiczna

W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tam w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. W takich punktach nie wyleczysz zęba, a jedynie otrzymasz pomoc, gdy ząb boli.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Pamiętaj, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR oraz izb przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego. 

Ratownictwo medyczne - 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, albo 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego, czyli karetkę. ZRM udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Pogotowie wezwij, jeśli ktoś w twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty - zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Aby skorzystać z porady lekarskiej w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej lub w SOR, trzeba znać numer PESEL. Osoby dorosłe powinny mieć dowód osobisty lub inny dokument pozwalający, potwierdzić tożsamość.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK): 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18 do 8 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in.: polskim, angielskim i ukraińskim.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę - również w czasie świąt Bożego Narodzenia - do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ. Pod numerem: 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.