Smog. Prawdziwa zmora ostatnich lat, w wielu miastach nieodłączny element krajobrazu. Wdychamy go i sukcesywnie podtruwamy się. Najnowsze doniesienia naukowców odsłaniają jego kolejne fatalne skutki dla naszego zdrowia, jak przełomowe odkrycie lekarzy z krakowskiego CM UJ o tym, że smog może uczulać! Nie możemy jednak zamknąć się w szklanej bańce i nie wychodzić z domu, gdy ogłaszane są alerty smogowe. Możemy za to spróbować oczyścić nasze płuca po dłuższym oddychaniu zanieczyszczonym powietrzem.

Zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, obniża odporność i jest ogromnym zagrożeniem dla naszych dróg oddechowych. Lista szkód jakie smog wyrządza w naszym organizmie jest bardzo długa. 

W walce ze smogiem spore zwycięstwo odniosły w ostatnich latach oczyszczacze powietrza, które efektywnie filtrują zanieczyszczenia i drobnoustroje, chroniąc nas przed infekcjami. Oczyszczacz powietrza to jednak nie jest tani zakup. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. To przede wszystkim filtry i ich rodzaje.

Filtr wstępny

To filtr zamontowany tuż przy wlocie powietrza. Zbudowany jest zazwyczaj z drobnej siateczki. Jego zadanie polega na zatrzymaniu większych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować zapychanie się kolejnych filtrów. Filtr wstępny zatrzymuje okruchy jedzenia, włosy i zwierzęcą sierść a także kurz.

Filtr HEPA

HEPA to angielski skrót od High Efficiency Particulate Air Filter. Oznacza wysokosprawny filtr powietrza. Zbudowany jest z niewielkich włókien, które tworzą mikroskopijne pory, a te są w stanie zatrzymać wszystkie cząstki stałe większe od 0,3 µm. Filtry HEPA wykonuje się z polipropylenu. Mają charakterystyczny kształt harmonijki. Filtry HEPA mają ogromną zaletę - usuwają szeroki wachlarz zanieczyszczeń.

Dzisiejsze filtry HEPA są w stanie odfiltrować z powietrza do 99,97% zanieczyszczeń, co czyni je niezwykle sprawnymi.

  • Pyły PM2.5 i PM10, które mają średnicą mniejszą niż 2,5 lub 10 mikrometrów i są głównym składnikiem smogu. To prawdziwy wróg naszego układu oddechowego. Wdychanie ich powoduje napady kaszlu, świszczący oddech i pogorszenie samopoczucia zwłaszcza u osób cierpiących na  przykład na astmę.
  • Pyłki roślinzarodniki pleśni i alergeny - Prawie połowa Polaków cierpi na jakąś alergię. Filtry HEPA bardzo dobrze chronią przed przedostaniem się pyłków i zarodników do naszego układu oddechoweg
  • Drobny kurz i sierść zwierząt, których nie "pokonał" filtr wstępny.
  • Bakterii, wirusów i zarodników grzybów, czyli substancji, mogących wywoływać liczne choroby


Żywotność filtrów HEPA waha się od 3 miesięcy do nawet 10 lat. Zależy gównie od poziomu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, w którym są używane.

Filtry węglowe

Działa na zasadzie mechanicznego filtrowania zanieczyszczeń z przepływającego przez niego powietrza. Podłożem filtrującym jest węgiel aktywny. Posiada zdolność wychwytywania między innymi dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachu. 

Filtry wodne

Niewątpliwą zaletą jest koszt utrzymania. Filtry wodne nie wymagają wielkich nakładów finansowych, ponieważ nie musimy inwestować w nowe filtry na zmianę. Wystarczy systematycznie uzupełniać wodę w zbiorniku. Bardzo dobrze czyszczą powietrze z kurzu i drobnoustrojów i są w stanie oczyścić je także z sierści. Trzeba jednak uważać I regularnie wymieniać wodę, filtry wodne mogą bowiem być źródłem bakterii i pleśni.

Filtry jonowe

Niestety nie wszystkie tego typu filtry są bezpieczne. Część tego typu urządzeń (tradycyjne) generują jony ujemne, które w naturalny sposób łączą się z dodatnio naładowanymi cząstkami alergenów i kurzu. Utworzone molekuły są zbyt duże, aby unosić się swobodnie w powietrzu, ale osiadają na podłodze, meblach. Często też obszar w najbliższym otoczeniu filtra jonowego może być nieco bardziej zabrudzony (na ścianach i podłogach mogą tworzyć się ciemniejsze plamy). Ponad to podczas produkcji jonów, w generatorze powstaje produkt uboczny -ozon, który jest gazem toksycznym i niebezpiecznym dla człowieka.

Opracowanie: