Nadchodząca wiosna i święta wielkanocne to świetna okazja do tego, aby po długich, zimowych miesiącach odświeżyć nasze domy. Mimo, że w większości z nich panuje porządek, to generalne sprzątanie – co najmniej raz na kwartał – przeprowadza ponad niespełna 40 proc. Polaków. Ale czy na pewno sprzątamy skutecznie? Czy naturalne metody sprzątania działają, czy postawić na alternatywne, domowe sposoby?

Według badań przeprowadzonych przez SW Research blisko 80% Polaków, myśląc o sprzątaniu chwyta w pierwszej kolejności za odkurzacz lub ręcznik papierowy (70,4%) czy gąbkę (67,9%). Wycieramy kurze, pierzemy, czyścimy kuchnię i wykonujemy inne czynności, które sprawiają, że na pierwszy rzut oka dom wydaje się czysty.

Jednakże, jak informują eksperci, pomimo tych starań, wiele domów nadal może kryć w sobie zagrożenia w postaci roztoczy i drobnoustrojów. Gromadzi się ich znacznie więcej niż jesteśmy w stanie zauważyć i często znajdują się w miejscach niedostępnych dla odkurzacza czy zwykłej ściereczki.

Co więcej, według raportu Global Dust Study, nasza wiedza na temat kurzu domowego jest na niskim poziomie. Tylko co drugi Polak zdaje sobie sprawę z tego, że w kurzu mogą znajdować się potencjalnie uczulające pyłki roślin, a 37% z nas ma świadomość, że mogą w nim być odchody roztoczy, które również są pełne alergenów[1].

Wpływ kurzu na nasze zdrowie może być znaczący, szczególnie dla osób cierpiących na alergie, astmę lub inne schorzenia układu oddechowego. Kurz może prowokować reakcje alergiczne, objawy astmy (takie jak duszności, kaszel), a także zwiększać ryzyko infekcji układu oddechowego poprzez przenoszenie drobnoustrojów - informuje Alicja Woś, lekarka, specjalistka chorób płuc dzieci.

Cytat

Domowy kurz jest środowiskiem idealnym dla wielu drobnoustrojów, które mogą prowadzić do różnych schorzeń. Dlatego regularne i dokładne sprzątanie, w tym także czyszczenie powierzchni trudno dostępnych, jest kluczowe dla zachowania zdrowia w domu
Alicja Woś, pediatra

Środki czystości z kuchennej półki

Polacy, sprzątając swoje domostwa, korzystają głównie ze środków chemicznych tj. płyn do mycia naczyń (75,3%), płyn do czyszczenia WC (71,9%), szyb i luster (65,1%). Na sklepowych półkach warto jednak szukać środków, które są bezpieczne, posiadają atesty i naturalne składniki.

Skuteczne w pozbywaniu się zanieczyszczeń są także opcje dostępne w naszych kuchniach - ocet w sprzątaniu wykorzystuje ponad 38% respondentów, a kwasek cytrynowy - 35%.

W usuwaniu alergenów czy roztoczy z kanap, zasłon, dywanów czy trudno dostępnych miejsc niezastąpiona będzie sucha para, generowana przez parownice. Ultradelikatna sucha para doskonale sprawdzi się także przy okazji wiosennego odświeżenia garderoby. Możemy z jej użyciem zadbać o nasze ubrania, zdezynfekować je na wiosnę i cieszyć się wolnymi od roztoczy czy drobnoustrojów kreacjami.

Dążąc do pozbycia się alergenów z naszych domów, zawsze na pierwszym miejscu należy mieć kwestię zdrowia i bezpieczeństwa. Stosowanie naturalnych środków czystości i dezynfekcja parą wodną, pomagają utrzymać czystość i higienę w domu, jednocześnie minimalizując użycie chemikaliów. Przyniesie to korzyści zarówno nam, naszym bliskim, jak i planecie.

[1] Raport Global Dust Study na zlecenie firmy Dyson, 2023

Źródło: Laurastar