Środki czystości oraz kosmetyki mogą zawierać wiele substancji chemicznych, które w przypadku niewłaściwego ich użycia, mogą przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych.

Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale stosując jakikolwiek środek czyszczący, produkty higieny osobistej czy kosmetyki służące upiększaniu naszego wyglądu, narażamy organizm na kontakt z substancjami, które mogą stać się dla niego zagrożeniem. 

Oto kilka przykładów chorób, których przyczyną może być niewłaściwe stosowanie środków czystości:

1. Układ oddechowy

Niektóre środki czystości, zwłaszcza te zawierające lotne związki organiczne, amoniak czy chlor, mogą prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, co może zwiększać ryzyko wystąpienia astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych schorzeń układu oddechowego. Taki wpływ mogą mieć także wszelkie środki w formie aerozoli.

2. Alergie skórne

Składniki chemiczne, takie jak konserwanty czy barwniki, mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. U osób z wrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii mogą pojawić się zaczerwienienia, swędzenia, wysypki.

3. Problemy neurologiczne

Rozpuszczalniki organiczne, mogą wpływać na układ nerwowy i wywoływać bóle i zawroty głowy, uczucie osłabienia, zaburzenia równowagi. Stosowanie tego typu związków z zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach jest absolutnie niewskazane.

O czym pamiętać, stosując chemię domową?

Ważne jest, aby stosować środki czystości zgodnie z instrukcjami producenta, w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, używać ochrony osobistej, unikać nadmiernego narażenia na opary i substancje chemiczne oraz być świadomym potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.

W miarę możliwości można także rozważyć stosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska i zdrowia alternatyw, takich jak naturalne środki czystości.

Pamiętajmy, jak ważne jest, aby utrzymać jak najczystsze powietrze w naszych domach. Starajmy się nie zmieniać jego składu na niekorzyść!