Pacjenci, którzy w tym samym leczą się na różne choroby, muszą często przez długi czas zażywać duże ilości leków. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że codzienna wielolekowa terapia wymaga ostrożności zarówno ze strony chorego jak i jego opiekunów. „Trzeba zwracać uwagę na inne przyjmowane substancje, zioła i jedzenie” – podaje na swojej stronie resort zdrowia i radzi, jak prawidłowo kontrolować zażywanie leków przy wielochorobowości.

Za dużo leków, czyli ile?

Obecnie wiele chorób jest leczonych więcej niż jednym lekiem - nazywa się to polifarmakoterapią. Pozwala ona na wzmocnienie efektu terapeutycznego i siły leków oraz zredukowanie ich dawek. Jest konieczna przy terapii przewlekłych chorób współistniejących, jak np. cukrzyca i nadciśnienie. Wielolekowa terapia prowadzona pod ścisłą kontrolą specjalistów pozwala na wydłużenie życia i zwiększa jego komfort.

Polipragmazja – zjawisko występujące w sytuacji, gdy leczenie wieloma lekami (powyżej 5) odbywa się poza kontrolą specjalistów, np. w przypadku, gdy pacjent jest leczony przez kilku lekarzy różnych dziedzin medycyny, a każdy z nich przepisuje określone leki, nie zawsze wiedząc o lekach zleconych dla tego samego pacjenta przez innego specjalistę.

Pomiędzy przyjmowanymi lekami mogą zachodzić interakcje powodujące niekorzystne efekty i zagrażające zdrowiu pacjenta.

Zgodnie z raportem NFZ, w Polsce około 1,6 miliona osób przyjmuje stale 5 i więcej leków. Co trzecia osoba po 65. roku życia znajduje się w tej grupie. Powyżej 85. roku u niektórych osób stosuje się jednocześnie 10 lub więcej preparatów.

Niebezpieczne interakcje

Przyjmowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem czy farmaceutą.

 • Różne składniki wchodzą w reakcje, także z lekami przyjmowanymi na stałe. Ostrożności wymaga wybór każdego środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego.
 • Jedzenie niektórych potraw w połączeniu z lekarstwami może zmniejszyć skuteczność leczenia.


Oprócz środków wskazanych przez lekarza, pacjenci często przyjmują inne substancje medyczne. Kupują leki bez recepty i reklamowane środki na różne dolegliwości. Zażywają suplementy diety i zioła. Niektóre substancje występują w wielu lekach, pod różnymi nazwami.

W terapii lekowej trzeba zwracać uwagę również na napoje. Energetyki, alkohol, kawa i herbata oraz zioła i soki owocowe nie są obojętne. Wchodzą w reakcje z innymi substancjami. Dlatego leki popijamy wodą - to jest bezpieczne.

Zanim zaczniesz brać kolejny lek...

Każdy człowiek ma inną historię. Jego terapia dostosowana jest do przebiegu chorób, wieku, stanu zdrowia i wielu indywidualnych czynników. Podobne schorzenie może być inaczej leczone. Przy kilku chorobach u jednego pacjenta niezbędna jest koordynacja leków. Dokładnie przestrzegaj dawkowania leków - zgodnie z zaleceniami lekarza.

 • Przeczytaj ulotkę, zanim przyjmiesz pierwszą tabletkę nowego leku - dostosuj się do opisanych w niej zasad przyjmowania go (np. przed czy po posiłku).
 • Kontroluj siebie - zapisuj, jakie leki przyjmujesz.
 • Sprawdzaj u lekarza, czy nie przesadzasz z ilością medykamentów, suplementów i ziół.
 • Jeśli ukończyłeś leczenie szpitalne, przedstaw lekarzowi rodzinnemu kartę leczenia -on porówna przyjmowane dotychczas leki z nowymi.
 • Jeśli przyjmujesz wiele leków, przynajmniej raz na pół roku daj je do przeglądu swojemu lekarzowi.
 • Stosuj zbilansowaną dietę, odpowiedni regularny wysiłek fizyczny, właściwy pod względem ilości i jakości sen - to podstawa dobrego funkcjonowania.


"Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą"

Przy leczeniu kilku chorób przewlekłych najczęściej korzystamy z porad wielu specjalistów.

 • Jeśli idziesz do lekarza, powiedz mu o swoich wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach. Tych na stałe i takich, które bierzesz od czasu do czasu. Przepisanych na receptę oraz kupowanych samodzielnie w aptece.
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej pomaga kontrolować leczenie u kilku specjalistów. Dobrze, jeśli wie o wszystkich zaleceniach. Doradzi, które lekarstwa bez recepty są dla Ciebie bezpieczne.
 • Suplementy diety mogą wchodzić w reakcje z lekami. Zapytaj o to w aptece, poproś o sprawdzenie przez farmaceutę. Pokaż listę przyjmowanych medykamentów oraz zaleceń od lekarzy.


Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz informacje o wszystkich zapisanych na receptę lekach.

Źródło: pacjent.gov.pl