Suto zastawiony stół, czas spędzony leniwie, świąteczne słodkości – wszystko to powoduje, że po świętach może nam przybyć kilka kilogramów. Jak nie przytyć w grudniowym czasie? Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek.

Bądź aktywny, nie spędzaj trzech dni przy stole

Święta najczęściej spędzamy na kanapie lub przy stole - w końcu to czas odpoczynku. Jednak kompletny brak ruchu może przyczyniać się do przyrostu masy ciała, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu przejadanie się.

Jakakolwiek aktywność fizyczna - zwłaszcza w tym czasie -  może pomóc w kontrolowaniu wagi. Wystarczy wybrać się na spacer lub wybrać grę, przy której trzeba się trochę poruszać.

Uważaj na przekąski!

W czasie świątecznym najczęściej najbardziej dostępną przekąską są słodycze - czekoladki, pachnące pierniczki. Staraj się nie zmieniać swoich codziennych nawyków - jeżeli na przekąskę wybierałeś warzywo lub owoc - rób to nadal.

Najprostszym sposobem na unikanie jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy jest po prostu - nie trzymanie ich w zasięgu wzroku. Jeśli jednak na świątecznym przyjęciu lub w pracy są wystawione są świąteczne ciasta - pomyśl, zanim po nie sięgniesz. Jeżeli czujesz, że bierzesz ciastko, tylko dlatego, że ono tam leży, odłóż go. To zazwyczaj kończy się spożyciem nadmiernej ilości niepotrzebnych kalorii.

Zwróć uwagę na wielkość porcji

Bardzo łatwo nałożyć sobie zbyt dużą porcję - zwłaszcza, kiedy podczas świąt widzimy potrawy, które jemy tylko raz do roku. Najlepszym rozwiązaniem problemu zjadania zbyt dużych porcji, jest kontrola ich wielkości lub stosowanie mniejszych naczyń.

Jedz produkty o wysokiej zawartości błonnika

Błonnik jest nie tylko zdrowy, ale sprawia również, że odczuwasz szybciej pełność po posiłku. Wydaje się także, że zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego może zmniejszyć całkowite spożycie kalorii, co może pomóc w zapobieganiu przybierania na wadze w czasie świąt. Dlatego, jedząc pieczywo - zawsze wybieraj razowe. Nakładając na talerz porcję ryby po grecku, nie szczędź sobie warzyw. Jednym z deserów, które dostarczą bardzo dużych ilości błonnika jest kutia oraz mak.

Uważaj na płynne kalorie

Podczas świąt towarzyszy nam alkohol, kolorowe napoje gazowane, które są bogate w cukier. Często zapominamy o tym, że dostarczają one nam dodatkowych kalorii, a przecie...ż nie dają uczucia sytości.

Ponadto spożywanie alkoholu jest często związane ze zwiększonym apetytem i jest czynnikiem ryzyka przybierania na wadze. Dlatego, zwłaszcza jeżeli decydujesz się na deser, do picia wybierz wodę lub niesłodzoną herbatę.

Ustal swoje granice

Wiele osób w świątecznym czasie, na myśl o zdrowym odzywaniu, mówi sobie "zacznę od jutra".  Sprawia to, że wydłużamy czas niezdrowych nawyków.

Jeśli poważnie myślisz o kontrolowaniu swojej masy ciała, pomocne może być wyznaczenie granicy, ustalenie własnych limitów i trzymanie się celów związanych z dietą. Można odmówić niektórym pokarmom i nawykom, które nie są zgodne z twoimi celami. Ważne jest również, aby pamiętać, że możesz mieć wpadkę lub dwie. Nie oznacza to jednak, że należy się poddać i zacząć jeść byle jak. Najlepiej nie rezygnować, iść dalej i dokonać zdrowszego wyboru przy następnym posiłku.