Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami i silnym deszczem z burzami. Wydali ostrzeżenia II i III stopnia dla znacznej części Polski. W związku z trudną i dość dynamicznie rozwijającą się sytuacją meteorologiczną w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

Trudna sytuacja pogodowa, z jaką zmagają się mieszkańcy znacznego obszaru Polski, ma związek m.in. z niżem genueńskim, który pojawił się nad naszym krajem. Ten sam jesienią 2024 roku doprowadził do powodzi w Europie Środkowej. W Polsce najbardziej ucierpiały wówczas województwa opolskie, śląskie, dolnośląskie i lubuskie. Choć obecna sytuacja jest daleka od tej sprzed prawie roku, to warto z rozwagą podejść do komunikatów wydanych przez IMGW.

Tym bardziej że synoptycy wydali wszystkie możliwe alerty ostrzegające przed burzami, a także silnym deszczem z burzami. Na obszarach objętych II i III stopniem zagrożenia szczególnie trudna sytuacja będzie w niedzielne popołudnie i w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek. 

Alert RCB: Przygotuj się na ewentualne podtopienia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę wydało alert ostrzegający przed intensywnym deszczem w województwach podkarpackim i lubelskim. Dołączyły one do 12 województw, które objęły wcześniejsze alerty RCB dotyczące również spodziewanych burz.

"Uwaga! Dziś i w nocy (27-28 lipca) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - informację o takiej treści rozesłało RCB do mieszkańców województwa podkarpackiego i lubelskiego. Zaapelowało także, aby przygotować się na ewentualne podtopienia.

IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami. Wydano alerty II i III stopnia

Ostrzeżenia trzeciego, a więc najwyższego stopnia, przed silnym deszczem połączonym z burzami obowiązują w województwach małopolskim, śląskim, opolskim świętokrzyskim i łódzkim. IMGW prognozuje tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Opad może sięgnąć tam od 90 do 110 litrów na metr kwadratowy - lokalnie nawet do 120. 

Alerty wydane przez IMGW dotyczą

  • województwo łódzkie: powiat radomszczański, piotrkowski, opoczyński, bełchatowski, pajęczański. Dla pozostałej części województwa obowiązuje alert II stopnia.
  • województwo świętokrzyskie: powiat konecki, włoszczowski, jędrzejowski, pińczowski, kazimierski. Dla pozostałej części województwa obowiązuje alert II stopnia.
  • województwo małopolskie: tatrzański, nowotarski, suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, myślenicki, krakowski, miasto Kraków, wielicki, proszowicki, miechowski, olkuski. Dla pozostałej części województwa obowiązuje alert II stopnia.
  • województwo śląskie: ostrzeżenia III stopnia obowiązują dla obszaru całego województwa.
  • województwo opolskie: opolski, miasto Opole, krapkowicki, prudnicki, nyski, strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, głubczycki. Dla pozostałej części województwa obowiązuje alert II stopnia.

Znacznie szerszy obszar został objęty alertem II stopnia. W sumie w mniejszej lub większej części obowiązuje w 13 województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. 

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami wyniesie od 60 mm do 80 mm, lokalnie 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w niedzielne popołudnie oraz w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia

IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. 

Obowiązują na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego od niedzielnego przedpołudnia do maksymalnie godz. 18 w poniedziałek. Reszta Polski, z wyjątkiem północnego zachodu, jest objęta ostrzeżeniem hydrologicznym I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanu wody. Instytut poinformował w komunikacie, że największe wzrosty stanów wody będą miały miejsce od poniedziałku do wtorku (28-29 lipca) w zlewniach dopływów górnej Wisły.

Także w niedzielę o postawieniu Wojsk Obrony Terytorialnej w stan gotowości poinformował w serwisie X minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Ze względu na prognozowane burze i intensywne opady deszczu @terytorialsi zostali postawieni w stan gotowości w województwach do wsparcia działań w sytuacjach kryzysowych. Pozostajemy w stałym kontakcie z wojewodami, samorządowcami, służbami i dowódcami - jesteśmy gotowi do szybkiej reakcji tam, gdzie będzie to konieczne!" - napisał szef resortu obrony. 

Trudne warunki pogodowe stanowią spore wyzwanie dla pracy służb. Strażacy w całym kraju interweniowali 83 razy. Najwięcej wyjazdów do usuwania skutków deszczu i wiatru, bo 34 miały miejsce w województwie podkarpackim, Na Opolszczyźnie interwencji było zaś 19, a na Śląsku 6.

Ostrzeżenia I, II i III stopnia. Co oznaczają?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zakłada warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność - należy śledzić komunikaty dotyczące rozwoju sytuacji pogodowej. 

Z kolei w przypadku ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy się liczyć z zakłóceniami w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, a także potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżeń, przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

Opracowanie: