Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W ubiegłym roku takich odmów były 72. tysiące. Rok wcześniej 60. tysięcy. Właśnie o szczepieniach mówimy w tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie. Nasz dziennikarz rozmawia z ekspertami o statystykach, które pokazują, w których regionach Polski jest najwięcej, a gdzie najmniej rezygnacji z obowiązkowych szczepień.

Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce rośnie liczba odmów obowiązkowych szczepień dzieci, lecz tempo tego wzrostu wyhamowało. Nie jest już tak duże, jak przed pandemią koronawirusa. 

W Polsce realizowanych jest 12 bezpłatnych programów szczepień obowiązkowych. Wśród szczepień, które cieszą się największą akceptacją są szczepienia przeciwko pneumokokomStan zaszczepienia jest bardzo wysoki, akceptacja jest bliska 90 procent - zauważa profesor Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowi publicznego, należąca do ministerialnego zespołu do spraw szczepień, który działa przy resorcie zdrowia.

Najwięcej odmów dotyczy szczepień przeciwko odrze, świńce i różyczceW odniesieniu do ochrony przed odrą, obserwujemy spadek akceptacji. Stan zaszczepienia dla pierwszej i drugiej dawki jest poniżej progu ochrony populacyjnej, czyli poniżej 95 procent. W Polsce drugą dawkę szczepionki przeciwko odrze przyjmuje mniej niż 90 procent dzieci. Jeżeli oceniamy sytuacje w poszczególnych województwach, widzimy dysproporcje. Największa akceptacja dla szczepień jest w województwie warmińsko-mazurskim, a coraz słabsza w województwach podlaskim i lubuskim. Widać to w przypadku chorób takich jak odra czy krztusiec. Musimy pilnie obserwować sytuację zwłaszcza w tych regionach, bo tam wystąpienie lokalnych epidemii niestety jest realne - dodaje w rozmowie z naszym dziennikarzem prof. Ewa Augustynowicz.

"Dzięki szczepieniom nie mamy ospy prawdziwej"

Najczęstszy mit, który powoduje, że ludzie rezygnują ze szczepień lub opóźniają je, to przekonanie, że szczepienia są niesprawdzone, że technologie nie mają udowodnionej skuteczności. Nasza wiedza jest kompletna inna. Szczepienia wymagają niezwykle precyzyjnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Cały czas analizujemy odczyny poszczepienne. Gdy jest ich więcej, jest to efekt skali ich podawania. Nie ma leków, które byłyby stuprocentowo skuteczne. Większość z nas dobrze zareaguje, na tym polega medycyna. Naszą rolą jako dziennikarzy jest pokazanie, jak bezpieczne i ważne są szczepienia. Jako lekarz sam daję przykład i przyjmuję szczepionki. Cała moja rodzina się szczepi - podkreśla w rozmowie z RMF FM konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Jarosław Pinkas.

Cytat

Nie mamy ospy prawdziwej dzięki szczepieniom. Dzięki nim byliśmy bliscy wyeliminowania polio. Szczepienia ochronne padły ofiara swojego sukcesu. Nie było chorób i zapomnieliśmy, że są potrzebne i że są skuteczne
prof. Jarosław Pinkas

JAK WYGLĄDAJĄ SZCZEPIENIA PRZECIWKO ODRZE? SPRAWDŹ TUTAJ

JAK WYGLĄDAJĄ SZCZEPIENIA PRZECIWKO ŚWIŃCE? SPRAWDŹ TUTAJ

JAK WYGLĄDAJĄ SZCZEPIENIA PRZECIWKO RÓŻYCZCE? SPRAWDŹ TUTAJ

Opracowanie: