Maski ochronne stały się tak samo niezbędne, gdy wychodzisz z domu, jak klucze i portfel. Ale ponieważ ten kawałek materiału zakrywa nos i usta za każdym razem, gdy go zakładasz, ważne jest, by nie był zabrudzony. Według amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC), maska na twarz „powinna być rutynowo myta w zależności od częstotliwości używania”.

Jak dokładnie rozumieć zalecenia CDC, że maskę należy myć "rutynowo"? Magazyn Health poprosił eksperta ds. chorób zakaźnych Amesha A. Adalję, starszego naukowca w Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia Johnsa Hopkinsa w Maryland, o wyjaśnienie, jak często należy czyścić maskę i jak najlepiej to robić.

Wobec braku bardziej szczegółowych wytycznych amerykańskiego CDC, dr Adalja mówi, że czyszczenie maski każdego wieczoru jest dobrą zasadą.

Cytat

Jeśli nie ma Cię w domu przez cały dzień, po powrocie umyj maskę, by była gotowa do użycia następnego dnia

Ekspert dodaje, ze ta zasada powinna dotyczyć zarówno mieszkańców obszarów z niewielką liczbą przypadków Covid-19, jak i osób przebywających w zatłoczonych miastach. Ponadto, jeśli Twoja maska jest widocznie zabrudzona lub kichałeś w nią, wtedy dobrze jest ją wyczyścić jak najszybciej oraz umyć ręce po dotknięciu materiału.

W związku z tymi zaleceniami, warto zawsze mieć pod ręką zapasową maseczkę.

Dlaczego czyszczenie maseczki jest tak ważne?

Po pierwsze sama maska ​zakładana na twarz może ulec skażeniu, wyjaśnia dr Adalja. Dotyka ona nosa i ust, możliwe, że cząsteczki wirusa znajdujące się na niej przedostaną się do układu oddechowego i Cię zakażą.

Cytat

Najczęściej maskę dotykasz rękami, zdejmujesz ją i odkładasz w różnych miejscach, które mogą być skażone wirusem. Jego cząsteczki mogą wylądować na powierzchniach w twoim domu

Codzienne mycie maski jest ważne z tego samego powodu, co regularne pranie ubrań, które zabrudzone mogą być źródłem bakterii, wirusów i grzybów.

Jak najlepiej umyć maskę?

Według Centrum Kontroli Chorób w USA, wrzucenie materiałowej maski do pralki i zastosowanie zwykłego proszku do prania jest najlepszym (i najłatwiejszym) sposobem, by prawidłowo ją wyczyścić.

Umyć ją można też przy pomocy mydła do rąk. Należy szorować materiał pod ciepłą wodą, co najmniej przez 20 sekund. Chociaż kuszące może być przetarcie lub spryskanie maski płynem dezynfekującym to CDC nie zaleca tej metody, gdyż możesz potem wdychać potencjalnie szkodliwe chemikalia.