„Moja maska chroni Ciebie, Twoja maska chroni mnie” – to hasło prospołecznej akcji Maskapolka.pl. Jej inicjatorami są lekarze, którzy wyjaśniają fakty i mity na temat masek ochronnych oraz łączą osoby szyjące je z tymi, którzy ich potrzebują.

Dzięki maskom koronawirus nie rozprzestrzenia się tak szybko i łatwiej opanować pandemię. Im więcej osób wokół Ciebie założy maseczki , tym będziesz bezpieczniejszy - podkreślają inicjatorzy akcji Maskapolka.pl.

Według badań u ponad połowy z nas infekcja koronawirusowa przebiega bezobjawowo. Ponadto możemy zarazić innych jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Możesz więc być nosicielem wirusa, zarażać innych i o tym nie wiedzieć. Nawet jeśli czujesz się dobrze, powinieneś zakładać maseczkę zawsze, gdy wychodzisz z domu, by nie narażać innych. I w drugą stronę - im więcej osób wokół Ciebie założy maseczki, tym będziesz bezpieczniejszy.

Fakty i mity na temat masek ochronnych

Fakty:

1. Żadna maseczka nie chroni na 100 procent. Nawet maseczki specjalistyczne (N95,FPP2,FPP3) przepuszczają od 1-5 procent cząstek wielkości wirusa. Jednak nawet zwykła maska bawełniana domowej roboty wychwyci aż 99 procent kropelek śliny i tym samym zmniejsza ryzyko zarażania ludzi w naszym otoczeniu.

Jeżeli dojdzie do zarażenia istotnym czynnikiem jest ekspozycja - tzn. ilość wirusów, które docierają do naszego organizmu, im większa ekspozycja tym cięższy przebieg choroby. Stosowanie maseczek obniża ekspozycję.

2. Maskę trzeba prawidłowo używać, żeby jej noszenie miało sens. Maska musi być dobrze dopasowana i materiał musi być oddychający, żeby powietrze nie uciekało przez nieszczelności po bokach maski. Musimy ją regularnie zmieniać (zawsze, jak jest wilgotna). Wielorazowe maski trzeba po każdym użyciu wyprać na min 60 stopni (30 min) i wyprasować.

3. Noszenie masek w odosobnieniu - w lesie, w domu, w samochodzie jeśli podróżujemy z rodziną nie jest konieczne.

4. Dodanie filtra do maseczki bawełnianej zwiększa skuteczność jej działania ochronnego w obie strony. Wydaje się to również najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.

5. Maseczka z zaworkiem i filtrem dobrze chroni osobę nosząca maskę, ale nie chroni osoby w otoczeniu, ponieważ zaworek nie zatrzymuje ani nie filtruje powietrza. Uwaga na maseczki wielorazowe z wyjmowanym filtrem i zaworkiem (np. maseczki antysmogowe) - jeśli wyjmiemy filtr, maseczka nie chroni ani osobę nosząca ani otoczenie!

6. Maski nie muszą nosić m.in.: - dzieci do lat 4,
- osoby, które pobrykają się z problemami z oddychaniem (nie ma konieczności okazania zaświadczenia, czy orzeczenia)
- osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, nie są w stanie same założyć i zdjąć maseczki

Mity:

1. Większość ludzi nie używa masek prawidłowo, lepiej jak by masek nie nosili w ogóle

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, inne drogi transmisji są ekstremalnie rzadkie. Jeżeli w naszej maseczce znajdują się koronawirusy, są 2 możliwości, skąd się tam wzięły:

A. Jestem zarażony (bezobjawowo) i to są moje wirusy. Nie mogę się już bardziej zarazić od siebie a wirusy w masce się nie mnożą (wirusy mnożą się wyłącznie w komórkach żywych organizmów).

B. Jestem zdrowy, wirusy na maskę mogą dostać się z otoczenia, od osoby z którą miałem kontakt. Jeśli tak, to maska już wykonała pracę, bo zatrzymała część wirusów. Jeżeli przy nieprawidłowym używaniu (zdejmowanie, dotykanie maski, nie mycie rąk po dotykaniu maski) dojdzie do zakażenia, ilość wirusów i tak będzie mniejsza i przebieg choroby łagodniejszy.

2. Maskę trzeba zmieniać co 15 min, później mnożą się w niej bakterie, grzyby i wirusy.

A. Wirusy nie mnożą się w maseczce ani w żadnym innym miejscu poza komórkami żywych organizmów (patrz punkt 1).

B. Jakie bakterie wydycha zdrowy człowiek? Są to w większości bakterie saprofityczne, tzw "dobre bakterie" które mogą stać się groźne tylko w przypadku np. ran lub znacznego obniżenia odporności. Mogą się oczywiście trafić też bakterie albo grzyby przeniesione na maseczkę drogą kropelkową od innej osoby albo naszymi brudnymi rękami.

Bakterie i grzyby namnażają się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Najlepiej maskę zmieniać, kiedy staje się wilgotna. Będzie to zależało od intensywności wysiłku oraz temperaturze otoczenia.

C. Badania wskazują, że skuteczność maseczek chirurgicznych na bloku operacyjnym spada po upływie 2-4 godzin - po takim czasie, w zależności od intensywności wysiłku, zalecamy zmianę maseczki.

D. Lekarze używają masek codziennie po wiele godzin i nie są grupą zawodową, która choruje częściej niż pozostali.

3. W masce nie da się oddychać.

Rzeczywiście maska może obniżyć komfort funkcjonowania, ważne żeby wybrać maskę, która jest zrobiona z oddychającego materiału ale jednocześnie zapewni wystarczającą ochronę. Optymalnym rozwiązaniem pod względem komfortu i ceny jest cienka bawełna z filtrem.

4. Noszenie maski ochronnej jest prywatną sprawą każdego z nas.

Otóż nie. Noszeniem maski chronimy swoje otoczenie, osoby starsze i słabsze. Jest to wyrazem troski o drugiego człowieka.

Autorzy:

lek. Šárka Solecka
lek. Wojciech Solecki
lek. Bożena Nowicka-Skrzypek
lek. Katarzyna Solecka
lek. Grzegorz Słota
lek. Ela Stelmaszczyk
lek. Urszula Wyrobek
lek. Monika Krasowska-Wieczorkiewicz
lek. dent. Sara Wardzińska