Bezwzględne zachowanie kwarantanny jest niezbędne dla powstrzymania rozprzestrzenia się wirusa. Czas kwarantanny i związane z tym odosobnienie i ograniczenia, mogą być bardzo wymagające dla zdrowia psychicznego. W tym okresie warto szczególnie zadbać o swoje samopoczucie.

5 porad dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w kwarantannie:

1. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób

Dzwoń do znajomych - żeby ich widzieć możesz połączyć się z nimi poprzez wideokonferencję. Możecie umówić się na wspólny obiad lub kolację na odległość. Rozmawiaj z innymi o tym, co Cię cieszy i co Cię niepokoi.

2. Zaplanuj jak spędzić czas izolacji

Warto w tym czasie zaplanować sobie stały rytm codziennego działania, w których znajdzie się czas na dbałość o higienę, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz czynności, które poprawiają Twój nastrój i Cię relaksują.  

Warto też zapoznać się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Przepisy na smaczne i zdrowie dania znajdziesz w portalu diety.nfz.gov.pl.

3. Jeśli odczuwasz niepokój i lęk, postaraj skoncentrować się na faktach i działaniach, które możesz podjąć i kontrolować

Kwarantanna trwa jedynie 10 dni. Wybierz aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie, to może być np.: czytanie, gotowanie, filmy, domowe porządki.

4. Codziennie przez co najmniej 30 min. uprawiaj aktywność fizyczną dostosowaną do twojego stanu zdrowia

Możesz się gimnastykować w domu, wykorzystując ćwiczenia online, jak na przykład zestaw ćwiczeń przygotowanych przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów

5. Bądź z siebie dumny/dumna

Kwarantanna to postawa obywatelska, wyraz odpowiedzialności i troski za innych. Przestrzegając zasad kwarantanny, ratujesz zdrowie i życie oraz wspierasz działania personelu medycznego.

Zainstaluj na swoim telefonie aplikację.

Aplikacja Kwarantanna domowa pozwala na szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. Program umożliwia także potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz.

Pamiętaj - w razie potrzeby możesz skorzystać także z bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa WOT tel. 800 100 102.

Żródło: pacjent.gov.pl/koronawirus