Marskość wątroby, to choroba i objaw, który często jest efektem wielu lat zaniedbań i może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o marskości.

Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu, prowadzące do niszczenia struktury tego narządu. Dochodzi do całkowitego zatarcia struktury anatomicznej. Zamiast ze zrazików wątrobowych, narząd składa się z guzków regeneracyjnych, czyli skupisk komórek wątrobowych. Przez to dochodzi do niedokrwienia narządu i martwicy komórek wątrobowych.

Przyczyny - niewłaściwy tryb życia

Marskość może być spowodowana wieloma czynnikami. Wiele przewlekłych chorób wątroby powoduje jej marskość.  

Jednak najczęstszą przyczyną jest nadużywanie alkoholu. Dużym czynnikiem ryzyka jest też nadwaga, cukrzyca, niewłaściwa dieta, czy przyjmowanie niektórych leków (metotreksat, amidaron, izaoniazyd).

Marskość - męski problem

Marskość wątroby jest choroba częstą i może dotyczyć nawet 10 procent populacji. Rzeczywista liczba przypadków jest trudna do oszacowania, bo czasami choroba pozostaje nierozpoznana przez wiele lat. Jest to 9. co do częstości przyczyna zgonów ogólnie i 5. u osób między 45, a 65 rokiem życia. Dwa razy częściej chorują na nią mężczyźni, niż kobiety.

Marskość - nieoczywiste objawy

Marskość wątroby przez wiele lat może dawać nieoczywiste objawy, które niewłaściwie interpretowane nie pomogą w diagnozowaniu tej choroby. Po pewnym czasie marskość może się objawiać uczuciem zmęczenia, zaburzeniami apetytu, bezsennością, odbijaniem się pokarmu czy gorszą tolerancją wysiłku.

Ostatnim etapem objawów są objawy ostre, które wprost wskazują na marskość wątroby. Mogą być spowodowane zaburzeniami metabolizmu wątrobowego. Może to być: żółtaczka, krwawienie z nosa i dziąseł, powstawania siniaków, pajączki wątrobowe czy rumień dłoniowy marskości wątroby. Inne objawy mogą być też spowodowane narastaniem ciśnienia krwi w krążeniu wrotnym. Może to być wodobrzusze, przepuklina pępkowa, czy krwotoki z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Więcej o marskości wątroby możecie przeczytać na stronach Medycyny Praktycznej

(ag)