Picie kawy i herbaty, palenie papierosów, uboga dieta, antybiotyki, wiek i czynniki genetyczne – zęby ciemnieją z wielu powodów. Jak je wybielić naturalnie i tanio?

Moda na śnieżnobiały uśmiech opanowała świat. Większość z nas chciałaby mieć bielszy uśmiech, a zanim wrzucimy selfie do serwisu społecznościowego, wiele osób poddaje je obróbce, obowiązkowo nakładając filtr rozjaśniający zęby.

Amerykanie wydają rocznie 11 miliardów dolarów na wybielanie zębów, z czego 1,5 miliarda na produkty do wybielania ich w domu - podaje serwis Healthline. Większość z tych produktów to oczywiście ostre środki chemiczne, które mocno ingerują w strukturę zęba. Na szczęście są jednak sposoby, by zrobić to bardziej naturalnie. We własnym zakresie i znacznie taniej.

1. Mycie zębów po posiłkach

To najprostsza i najtańsza z metod, niestety, wymagająca też regularności i tego, by zawsze mieć przy sobie pastę, szczoteczkę i nić do czyszczenia do zębów. Warto myć zęby po każdym z posiłków, szczególnie po produktach, które barwią je najmocniej: papierosach, kawie, herbacie, sokach i napojach gazowanych czy czerwonym winie. Swoją drogą, jeśli zależy nam na białym uśmiechu, warto mocno ograniczyć te produkty lub całkowicie wyeliminować je z diety.

Dentyści zalecają, by z myciem zębów zaczekać 30 minut po posiłku. Powód? Kwasy zawarte w jedzeniu (szczególnie tym kwaśnym), mogą osłabiać szkliwo zębów, więc szorując je, uszkodzimy je jeszcze mocniej. Wbrew pozorom szczotkowanie zębów po każdym posiłku ma też jedną podstawową zaletę: sprzyja regularności jedzenia, co doskonale wpływa na figurę.

2. Mycie zębów sodą oczyszczoną

Soda ma naturalne właściwości wybielające, dlatego jest dodawana do większości past do zębów. Poza tym, delikatnie ściera szkliwo, usuwając z niego zanieczyszczenia, plamy i osad. Tworzy też w jamie ustnej środowisko alkaliczne, utrudniając rozwój bakterii. Jedną łyżeczkę sody należy połączyć z dwiema łyżeczkami wody i taką mikstura wyszorować zęby. Warto jednak pamiętać, że efekt nie pojawi się z dnia na dzień, ale po kilku tygodniach regularnego stosowania zauważymy różnicę.

3. Ssanie oleju kokosowego

Włóż do ust łyżkę oleju kokosowego, ssij go i przesuwaj po całej jamie ustnej, aż całkiem się rozpuści. Czynność powinna trwać przez ok. 15 minut. Olej kokosowy to jedna z najbardziej naturalnych metod wybielających, która w żaden sposób nie narusza szkliwa, nie zawiera bowiem kwasów ani innych ostrych substancji.

Indianie, którzy opracowali ten sposób dbania o higienę jamy ustnej, korzystali z oleju słonecznikowego lub sezamowego, ale dziś najpopularniejszy jest olej kokosowy, ze względu na swój przyjemny, lekko słodkawy smak. Zresztą, zalety oleju kokosowego są ogromne: zawiera on kwas laurynowy, który leczy stany zapalne i zabija bakterie, co oznacza, że przeciwdziała też próchnicy i pomaga pozbyć się problemów z krwawiącymi dziąsłami. A to tego - rozjaśnia zęby.

4. Woda utleniona

Woda utleniona - dokładnie ta sama, której często używamy do dezynfekcji i odkażania ran - jest też składnikiem bardzo wielu past do zębów, często pojawia się w ich składzie obok sody oczyszczonej. W jednym z laboratoryjnych badań wykazano, że mycie zębów pastą zawierającą sodę oczyszczoną i wodę utlenioną dwa razy dziennie prowadzi do 62 proc. bielszych zębów w ciągu sześciu tygodni.

Warto jednak pamiętać, że używanie zbyt mocnej wody utlenionej lub sięganie po nią zbyt często może powodować nadwrażliwość zębów lub dziąseł. Jest też podejrzenie, choć niepotwierdzone jeszcze naukowo, że nadużywanie tej substancji może zwiększać ryzyko nowotworów. Dlatego najlepiej płukać zęby 1,5 proc. roztworem wody utlenionej lub kilka razy w tygodniu myć je mieszaniną sody oczyszczonej (dwie łyżeczki) i wody utlenionej (łyżeczka).

5. Płukanie octem jabłkowym

Płukanie zębów octem jabłkowym to znany od stuleci sposób na utrzymanie czystych i zdrowych zębów. Zawarty w occie kwas octowy wybiela zęby, należy jednak pamiętać, że stosowany zbyt często, może rozmiękczać szkliwo zębów. Warto więc ograniczyć płukanie do kilku minut, kilka razy w tygodniu. Koniecznie trzeba też rozcieńczyć ocet z wodą, a po skończonym zabiegu, przepłukać jamę ustną wodą.

6. Truskawki i ananasy

Wiele się mówi o tym, że dieta bogata w owoce i warzywa jest korzystna dla zębów, szczególnie chrupanie surowych warzyw świetnie czyści zęby z płytki nazębnej. Są jednak i inne metody wykorzystujące owoce. Pierwszy to miks truskawki z sodą oczyszczoną. Zawarty w truskawkach kwas jabłkowy delikatnie czyści zęby z przebarwień, a soda - wybiela je.

Tak, jak przy wszystkich metodach wykorzystujących sodę, także tu warto pamiętać, by nie przesadzić z jej ilością i po mieszaninę sięgać raz na kilka dni. Właściwości wybielające ma też ananas i papaja. Owoce te zawierają bromelainę, enzym, który dodany do pasty do zębów zwiększa jej skuteczność. Ananas i papaja same w sobie również działają na zęby rozjaśniająco, choć bardzo delikatnie.