Czyli o tym, jak prawidłowe odżywianie może pomóc w uzyskaniu wymarzonego wyniku na egzaminie maturalnym. Mózg, podobnie jak samochód, nie jest w stanie funkcjonować bez odpowiedniego paliwa. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje komórki nerwowe sprawnie pracowały i szybko przyswajały nowe informacje, musisz zatroszczyć się o dostarczenie zasobów energetycznych - niezbędnych składników odżywczych.

Okres przygotowań do egzaminu maturalnego często kojarzy się nam z nieprzespanymi nocami, brakiem czasu na odpoczynek oraz wytężoną pracą umysłową. A co dopiero same matury...

Przygotowania i powtórki to tylko początek, a przecież sił musi wystarczyć nam do ostatniego egzaminu!

Z tego powodu warto zastanowić się nad naszą codzienną dietą i tym, jak może ona pomóc w uzyskaniu wymarzonego wyniku maturalnego.

Planowanie odpowiedniej diety nie jest prostym zadaniem. Aby Ci je ułatwić i wspomóc Twoje przygotowania do matury, dzielimy się praktycznymi poradami, jakie składniki odżywcze powinieneś dodać do swojej diety, jeśli zależy Ci na wysokim wyniku z egzaminu maturalnego.

Energia dla mózgu: węglowodany złożone i cukry

Glukoza jest głównym paliwem dla Twojego mózgu. Niestety jako cukier prosty, jest szybko wykorzystywana.

Węglowodany złożone, w przeciwieństwie do glukozy, składają się z kilkunastu cząsteczek cukrowych, jak również błonnika, co pozwala na stopniowe dostarczenie Twojemu organizmowi energii, przez nawet 2-3 godziny. Co więcej, produkty bogate w błonnik, często posiadają niski indeks glikemiczny, a w rezultacie poprawiają Twoją koncentrację oraz pamięć.

Dobra pamięć i koncentracja: nienasycone tłuszcze

Twój mózg składa się głównie z wody oraz tłuszczów. Pełnią one ważne funkcje strukturalne dla komórek nerwowych. W szczególności nienasycone kwasy tłuszczowe, jak na przykład kwasy omega-9, omega-6 oraz omega-3 to kwasy omega-6, okazują się niezwykle ważne dla utrzymania Twojego układu nerwowego w zdrowiu. Kwasy takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), obecne w produktach rybnych, jak również w niektórych nasionach, jak nasiona konopne oraz nasiona lnu, nie tylko poprawiają Twoją pamięć, ale również zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Motywacja do działania: Białko i aminokwasy

Obecność białka, a w szczególności aminokwasów w codziennej diecie determinuje wydajność Twojej pracy umysłowej, szczególnie w stresujących sytuacjach. Aminokwasy - elementy budulcowe białek są wykorzystywane do produkcji cząsteczek sygnałowych (neuroprzekaźników) takich jak dopamina, serotonina, GABA, noradrenalina i endorfiny. To one pozwalają Ci utrzymać koncentrację, dobry nastrój, motywację do działania, jak również poprawić zdolność zapamiętywania nowych informacji.

Na przykład, tyrozyna i fenyloalanina są niezbędne do produkcji dopaminy i noradrenaliny, które są konieczne do utrzymania dobrego humoru, uwagi oraz skupienia.

Dodatkowe wsparcie: Witaminy i minerały

Witaminy i minerały, takie jak retinol, witamina D, witaminy z grupy B, cholina, żelazo, cynk czy magnez regulują pracę mózgu, co przekłada się na jego wydajność.

Na przykład witaminy z grupy B wraz z choliną biorą udział w metabolizmie glukozy, jak również wpływają na Twój nastrój i mają potencjał, aby zwiększyć odporność na stres.

Z kolei, witamina C i witamina E to ważne antyoksydanty, które chronią komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Co więcej, witamina C obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu.

Minerały takie jak magnez, wapń i sód mają kluczowe znaczenie dla przekazywania impulsów nerwowych. Są również niezbędne w procesach wytwarzania energii.

Obecność w diecie cennych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy C, E, luteiny i zeaksantyny, oraz minerałów - cynku, selenu mogą zapobiec negatywnym skutkom spowodowanym produkcją wolnych rodników oraz stresem oksydacyjnym w komórkach mózgu.

Ekstra doładowanie: Superfoods i związki fitochemiczne

Obecność produktów roślinnych bogatych w liczne minerały, witaminy jaki i inne bioaktywne związki, zwane flawonoidami, okazują się pozytywnie wpływać na efektywność uczenia się i przyswajania nowych informacji.

Słynne superfoods, czyli jagody czy borówki amerykańskie pozytywnie wpływają na pamięć, podczas gdy epikatechina i katechina obecne w kakao, zielonej herbacie (matcha) poprawiają pracę mózgu pracy, wspomagają motywację i zmniejszają zmęczenie.

Podobnie Ashwagandha, dodana do ciepłego mleka i wypita przed snem, może pomóc Ci zmniejszyć stres i poprawić Twoją zdolność do regeneracji.

Podsumowując ...

Czas przed maturą, jak i sam okres matury jest stresujący i wycieńczający. Aby temu zapobiec i pozostać pełnym energii i motywacji do nauki upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w złożone węglowodany, białko i zdrowe, nienasycone tłuszcze.

Nie zapominaj również o warzywach i owocach - są one cennym źródłem witamin i minerałów, równie ważnych dla Twojego mózgu. Pozostałe ‘superfoods’ to tylko dodatek.

Dla głodnych wiedzy

Czy wiesz, że dziennie spędzasz około 67min na podejmowaniu decyzji związanych z jedzeniem?

Nic w tym dziwnego - każdy z nas chce przecież jeść smacznie i przy tym jeszcze zdrowo.

Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej o trikach i sposobach w jaki sposób łączyć produkty w ciągu dnia lub jak przygotować pożywny posiłek na chwilę przed ważnym wydarzeniem, jak np. egzamin maturalny, koniecznie zapisz się na darmowy webinar, zorganizowany, który odbędzie się 1 czerwca o godzinie 17:00.

Opracowanie: