Od chwili narodzin dziecka, rodzice bacznie obserwują jego rozwój i zwracają uwagę na każdy niepokojący objaw. Gdy maluszek często płacze i jest rozdrażniony, możliwe że boli go brzuszek, a przyczyną tych dolegliwości są problemy trawienne. W tej sytuacji – przed wizytą u pediatry - należy zwrócić uwagę na wygląd stolca niemowlęcia.
Układ trawienny dziecka zaczyna rozwijać się od 4. tygodnia ciąży, a proces ten trwa jeszcze długo po narodzinach. U noworodka, niemowlęcia i małego dziecka działanie przewodu pokarmowego w wielu aspektach jest jeszcze niedoskonałe i niedojrzałe. Na każdym etapie rozwoju potrzebuje szczególnej dbałości i łagodnego traktowania, w tym dopasowanego sposobu żywienia.
Pierwszym stolcem wydalonym przez noworodka jest smółka. Nazwa ta nawiązuje do koloru kupki - smolistego i zielonoczarnego. Wydalając pierwszy stolec, niemowlę pozbywa się wszystkiego, co otrzymało, będąc jeszcze w brzuchu mamy (to m.in. wody płodowe czy maź płodowa). Pierwsza kupka powinna zostać wydalona w 1. dniu, a najpóźniej w 2. dniu życia dziecka. Bardzo ważne jest jej pojawienie się, ponieważ daje ona sygnał, że układ pokarmowy odpowiednio funkcjonuje. Stanowi także potwierdzenie, że jelita rozpoczęły swoją pracę poza łonem mamy.
Maluszek, który otrzymuje mleko mamy, wypróżnia się kilka razy na dobę, czasem tuż po posiłku. Po ukończeniu 3. miesiąca częstotliwość oddawania stolca może się zmniejszyć do jednego lub dwóch wypróżnień na dzień. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, jego kupka wygląda nieco inaczej niż u dziecka karmionego piersią. Stolec jest wtedy jasnożółty lub jasnobrązowy, jest także bardziej zwięzły. Może być wydalany nawet kilka razy dziennie, jednak z czasem liczba wypróżnień się unormuje i maluszek będzie wydalał około dwie kupki na dobę.
W przypadku gdy niemowlę jest już na etapie rozszerzania diety, co powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca), kolor jego kupki może być od żółtego, przez zielony do brązowego. Zdarza się, że w stolcu widoczne są fragmenty niestrawionego jedzenia - nie należy panikować, to normalne zjawisko związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego i połykaniem większych kawałków pożywienia. Stolce mogą pojawiać się co 2-3 dni - jeśli są normalnej konsystencji, nie ma powodów do obaw.