Niemowlę kończy 6. miesiąc życia i wkracza w kolejny ważny etap, jakim jest rozszerzanie diety. Zapewnienie niemowlęciu zbilansowanego jadłospisu, który dostarczy odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, to kluczowy element wsparcia harmonijnego rozwoju młodego organizmu. W drugim półroczu życia mleko mamy, obok pokarmów uzupełniających, wciąż stanowi ważne źródło składników odżywczych. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest możliwe i wtedy warto sięgnąć po mleko następne. Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia poprzez żywienie? Podpowiadamy.
Troska o odpowiednie żywienie maluszka jest dla każdego rodzica priorytetem. Właściwa podaż witamin i składników mineralnych odgrywa istotną rolę w harmonijnym rozwoju niemowlęcia. Jednak w gąszczu dostępnych informacji zrozumienie, jakie składniki są kluczowe i gdzie ich szukać, może stanowić dla mamy i taty nie lada wyzwanie.
Najlepiej, aby pierwszym pokarmem po przyjściu dziecka na świat było mleko z piersi, które od narodzin do około 6. miesiąca życia stanowi dla niego jedyne i wystarczające źródło składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych. Po tym okresie matczyny pokarm przestaje być wystarczający, aby pokryć zapotrzebowanie niemowlęcia na różne składniki i należy rozpocząć rozszerzanie diety.
Zdarza się, że mama z określonych powodów, np. problemów z laktacją, których nie udaje się pokonać, decyduje się na zakończenie karmienia piersią. Bez względu na przyczynę, w tej sytuacji wsparciem dla rodziców jest lekarz pediatra, który pomoże wybrać dopasowane do potrzeb niemowlęcia mleko następne. Taki produkt stanowi wsparcie prawidłowego rozwoju oraz wzrostu niemowlęcia m.in. dzięki zawartości witamin i składników mineralnych.
[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[2] Dobrzańska A., Obrycki Ł., Socha P., Suplementacja diety. Wytyczne postępowania u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią, Media Press, Warszawa, 2015.
[3] Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.
[4] Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.
[5] Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, NIZP-PZH, Warszawa, 2020.
[6] Ciborowska H., Rudnicka A., (2013). Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, PZWL.
[7] Dobrzańska A., Obrycki Ł., Socha P., Suplementacja diety. Wytyczne postępowania u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią, Media Press, Warszawa, 2015.
[8] Tamże.
[9] Ciborowska H., Rudnicka A., (2013). Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, PZWL.
[10] Kościej i wsp. Rola wybranych czynników żywieniowych w kształtowaniu odporności dzieci. Probl. Hig. Epidemiol. 2017, 98 (2): 110-117.
[11] EFSA Journal 2010; 8(7): 1690.