Lato to czas beztroskiej zabawy, podróży i rodzinnych pikników. Jednak wakacyjna atmosfera nie zwalnia nas z czujności – zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. „Jednym z najczęstszych zagrożeń, na które narażone są dzieci, zwłaszcza te poniżej 5. roku życia, jest zadławienie (…) Wakacyjne posiłki i przekąski często obfitują w produkty, które mogą łatwo utknąć w drogach oddechowych malucha” – przestrzega lek. Maria Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z portalem „Twoje Zdrowie”.
Latem dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, częściej jedzą poza domem - na plaży, pikniku, w samochodzie czy na placu zabaw. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zadławienia.
1. Parówki
To klasyczna przekąska na grilla lub szybki posiłek w podróży. Jednak podawanie maluchom zbyt dużych kęsów parówki grozi zadławieniem. Najlepiej kroić ją wzdłuż na cienkie paski lub drobną kostkę.
2. Cukierki
Dzieci uwielbiają słodycze, a rodzice - zwłaszcza w wakacje - często nie mają oporów do częstowania ich kolorowymi cukierkami. Te twarde np. landrynki są szczególnie niebezpieczne. Połknięte w całości mogą skończyć się tragedią.
3. Surowe warzywa i owoce
Marchewki, jabłka czy ogórki w surowej postaci mogą być zbyt twarde do pogryzienia przez kilkulatków i spowodować zadławienie. Lepiej podać je w formie startych, cienkich plasterków lub gotowanych.
4. Popcorn
Często serwowany podczas letnich seansów filmowych, popcorn nie jest odpowiedni dla małych dzieci. Ziarna mogą dostać się do dróg oddechowych lub podrażnić gardło.
5. Guma do żucia
Choć wydaje się nieszkodliwa, dla dziecka może być poważnym zagrożeniem - zwłaszcza jeśli połknie ją w całości. Guma może nie tylko spowodować zadławienie, ale też trudności trawienne.
- Zawsze nadzoruj dziecko podczas jedzenia. Nawet starsze dzieci mogą się zakrztusić, gdy jedzą w biegu, podczas zabawy lub rozmawiając.
- Nie pozwalaj jeść na leżąco lub w samochodzie. Wstrząsy i zmiana pozycji zwiększają ryzyko zadławienia.
- Dostosuj rozmiar i konsystencję jedzenia do wieku dziecka.
- Ucz dziecko dokładnego gryzienia i spokojnego jedzenia.
Jeśli dziecko się zakrztusi, ale kaszle i oddycha - nie przeszkadzaj, pozwól mu samodzielnie odkrztusić. Jeśli jednak nie może oddychać, mówić ani kaszleć - działaj natychmiast:
- Dla niemowląt (poniżej 1 roku życia): 5 uderzeń między łopatki, a następnie 5 uciśnięć klatki piersiowej.
- Dla starszych dzieci: 5 uderzeń między łopatki, a jeśli to nie pomoże, wykonaj manewr Heimlicha.