Już za 10 lat będzie możliwa sytuacja, że na świecie będzie więcej dzieci otyłych, niż tych z niedowagą. Tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W ciągu ostatnich 40 lat liczba dzieci otyłych wzrosła na świecie dziesięciokrotnie.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "The Lancet". Analizuje ono wagę i wzrost 130 milionów osób powyżej 5. roku życia. Jak podaje WHO, jest to największe badanie epidemiologiczne w historii. Analizą wskaźnika BMI zajęło się ponad 1000 badaczy. Obserwowali oni pomiary prowadzone od 1975 do 2016 roku.

40 lat temu stopień otyłości wśród dzieci na świecie był mniejszy niż 1 procent (otyłych było 5 milionów dziewcząt i 6 milionów chłopców), a obecnie ta liczba wzrosła dziesięciokrotnie. Otyłych jest 6 procent dziewcząt (50 milionów) i 8 procent chłopców (74 miliony).

Główny autor badania, profesor Majid Ezzati z Imperial School of Public Helath mówi, że problem dotyczy całego świata: Przez ostatnie cztery dziesięciolecia otyłość wśród dzieci i młodzieży wzrosła na całym świecie i wzrasta dalej w krajach o niskich i średnich dochodach. Kiedy kraje osiągają wysoki poziom dochodów, poziom otyłości dalej pozostaje niedopuszczalnie wysoki - mówi Ezzati.

Profesor Ezzati dodaje, że dzieciom szkodzi marketing żywnościowy i to, że niezdrowe jedzenie jest atraktycyjnie przedstawiane w mediach: Zdrowe potrawy są zbyt drogie dla ubogich rodzin. Obecny trend sprawia, że kolejne pokolenia dzieci i nastolatków stają się otyłe i są bardziej narażone na choroby, takie jak cukrzyca.

Autorzy badania jednocześnie zaznaczają, że problem niedożywienia dzieci w wielu krajach dalej stanowi bardzo duży problem.

Na przestrzeni ostatnich lat dzieci i młodzież w wielu krajach szybko przechodziły z niedowagi, do nadwagi. Działo się tak w wielu państwach Azji Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Autorzy twierdzą, że może to odzwierciedlać większe spożycie żywności wysoko przetworzonej, co prowadzi do zwiększenia masy ciała i złego stanu zdrowia przez całe życie.

Najgorsza sytuacja jest w państwach Oceanii. Najwięcej otyłych dziewcząt jest w Nauru (33,4 proc.), a chłopców na polinezyjskich Wyspach Cooka (33,3 proc.). W Europie najwięcej otyłych dziewcząt jest na Malcie - 11,3 proc., a chłopców w Grecji (16,7 proc.). Najlepsza sytuacja jest w Mołdawii.

Badania skupiały się na analizie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała podaną w kilogramach, przez kwadrat wysokości podanej w metrach. 

źródło: Światowa Organizacja Zdrowia
(ag)