W ciągu dwóch lat działalności Bank zarejestrował łącznie 137 Honorowych Dawczyń Mleka, od których przyjął łącznie aż 835 490 mililitrów mleka kobiecego.


Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka Szpital wyrównuje szanse noworodków - w pierwszej kolejności tych najmniejszych, dając chorym wcześniakom szansę na zrównoważony rozwój poprzez dostęp do naturalnego, najzdrowszego pokarmu - mleka kobiecego, ponieważ to do nich trafia mleko z Banku.

Bank Mleka Kobiecego to nowoczesne laboratorium non-profit, które zajmuje się:

            zapraszaniem do współpracy mam karmiących piersią, przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń Mleka,

            badaniem i pasteryzacją przyjętego pokarmu

            przechowywaniem i przekazywaniem mleka potrzebującym dzieciom (głównie wcześniakom),

            edukacją rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji i promowaniem karmienia naturalnego.

Bank Mleka Kobiecego działa dzięki bezinteresownej pomocy kobiet - Honorowych Dawczyń Mleka, które dobrowolnie przekazują swoje nadwyżki mleka do banku. To dar serca Mamy dla Mamy.

Kto może zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Honorową dawczynią mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w laktacji oraz dysponuje nadwyżkami mleka. Obecnie z Bankiem aktywnie współpracuje 28 mam, a każdy mililitr ich mleka jest bezcennym darem dla najmniejszych pacjentów Szpitala. Gorąco zachęcam wszystkie mamy, które mogą, by oddawały nadwyżki swojego mleka do Banku Mleka Kobiecego. Drogie Mamy, pamiętajcie, że dzięki WAM jakieś maleństwo będzie zdrowo rosło, dając radość i szczęście swoim rodzicom. I to jest niesamowite - mówi Honorowa Dawczyni.

Proces rekrutacji Dawczyni obejmuje kilka kroków: wstępnej rozmowy o stanie zdrowia, laktacji z koordynatorem Banku oraz konsultacji lekarza, który po zebraniu wywiadu, rozmowie z Dawczynią zleca badania mamy i próbek jej mleka. Wszystkie etapy można przejść podczas jednego spotkania w Banku Mleka. Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi i mleka wykonywane są bezpłatnie dla Honorowych Dawczyń Mleka.

Dlaczego mleko kobiece jest tak cenne?

Mleko matki jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikalne właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami Banku Mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci - wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne. Mleko kobiece jest substancją biologicznie "żywą", która dostarcza tym najmniejszym siły do walki o przetrwanie.

Gdzie zainteresowane kobiety mogą szukać informacji na temat Banku Mleka?

Wszystkie Panie, mieszkanki Krakowa zainteresowane oddaniem mleka zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.bankmleka.ujastek.pl oraz do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z Bankiem Mleka przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek, tel. 536 099 993.

Drogie mamy, gorąco zachęcamy: karmcie swoje dzieci i przekazujcie nam swoje nadwyżki mleka. To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze - mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom. Za tę solidarną postawę mamy względem drugiej mamy serdecznie Wam dziękuję - mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, Kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem ds. neonatologii woj. małopolskiego prof. dr hab. med. Ryszardem Lauterbachem.