Coraz więcej gmin w Polsce decyduje się na zakup oczyszczaczy powietrza dla żłobków i przedszkoli. W przyszłym roku mają się one pojawić m.in. w Warszawie, Krakowie i innych miejscowościach Małopolski.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rozpoczął właśnie procedurę przetargową. Na zakup oczyszczaczy mamy zarezerwowane w budżecie 1,8 mln zł. Teraz rozpoczęliśmy rozmowy z firmami, aby wybrać najlepszą ofertę - mówi Interii Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
W tym województwie, które należy do najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie, planuje się połączenie zakupu oczyszczaczy z przeprowadzeniem akcji edukacyjnej w placówkach dla najmłodszych. Ma to uświadomić mieszkańcom, że smog jest realnym zagrożeniem dla zdrowia. Na jego szkodliwe działanie narażone są przede wszystkim dzieci.
Wynika to z m.in. faktu, że ich wąskie i krótkie drogi oddechowe są bardziej podatne na zapalenia i podrażnienia. Dlatego bardzo groźne są dla nich pyły PM10, PM2,5 oraz tlenki azotu, tlenki siarki i ozon.
W oczyszczacze zamierza wyposażyć żłobki i przedszkola także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Został zobligowany do tego przez krakowskich radnych. Na razie jednak nie ogłosił przetargu, tylko zlecił ekspertyzę, która ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy oczyszczacze są bezpieczne dla dzieci i czy naprawdę usuwają szkodliwe pyły z powietrza.
Wcześniej oczyszczacze pojawią się w Warszawie. We wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent stolicy zadecydowała, że miasto przeznaczy na ich zakup 4 mln zł. Dzięki temu będą we wszystkich 350 przedszkolach.
Po wprowadzeniu oczyszczaczy do żłobków kilka lat temu do wybranych przedszkoli w tym roku otrzymaliśmy szereg zapytań, czy naszym program mogą zostać objęte kolejne placówki. Dlatego też po analizie naszych tegorocznych możliwości finansowych podjęłam decyzję: wyposażymy wszystkie 350 warszawskich przedszkoli w oczyszczacze powietrza - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Urządzenia, które poprawiają jakość powietrza, pojawiły się w tym roku także w innych miejscowościach w Rzeszowie czy w podkrakowskich Liszkach.
Dane na temat tego, jakim powietrzem oddychają dzieci w przedszkolach, przedstawia raport "Polskie przedszkola w smogu" przygotowany przez Fundację #13 i Greenpeace. To pierwsza tego typu analiza w Polsce.