Niezależnie od wieku i płci na skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany. Często zaburzają one estetykę wyglądu, ale mogą być także oznaką choroby. Najczęściej spotykanymi na ciele defektami są znamiona, pieprzyki, brodawki i włókniaki. Jak postępować w razie ich wystąpienia? Nasz ekspert lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska opowiada o najpopularniejszych sposobach usuwania zmian skórnych.
Zmiany skórne to z reguły wszystkie nieprawidłowości w jej strukturze. Mogą być wrodzone lub nabyte wraz z upływem czasu. Istnieje duża różnorodność defektów, ze względu na kształty, kolory, wypukłości, rodzaje powierzchni czy wielkości. Wyróżnia się dwa główne rodzaje zmian:
- melanocytowe, które posiadają dużą ilość pigmentu melaniny. Przybierają barwy od jasnoniebieskich, po ciemnofioletowe. Mogą być wrodzone, lub nabyte z powodu wystawiania ciała na promieniowanie UV lub ujawniające się w podeszłym wieku (tzw. znamiona starcze).
- komórkowe, czyli pieprzyki, które posiadają płaską lub brodawkowatą strukturę o brązowym zabarwieniu.
Każde znamię, które ulegnie deformacji może być zagrożeniem dla zdrowia. Konieczna jest obserwacja kłopotliwego obszaru, a w przypadku zaobserwowania stanów zapalnych, bądź innych zmian wizualnych, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna. W celu odpowiedniej diagnostyki zmian skórnych wykonuje się badanie histopatologiczne, które pozwala także prognozować dalszy rozwój znamiona. Polega ono na mikroskopowym zbadaniu materiału, pobranego na skutek usuwania zmian skórnych. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie tkanek, charakterystycznych dla niektórych nowotworów, np. czerniaka. W razie potrzeby po wykonaniu badania histopatologicznego, podejmuje się dalsze leczenie.
Odpowiednia profilaktyka zapobiega rozwojowi poważnych chorób. W przypadku pozbycia się zmian skórnych możliwe jest więc zmniejszenie niebezpieczeństwa powstania nowotworu. Istnieje wiele sposobów leczenia znamion. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od rodzaju defektu. Najbardziej popularnymi sposobami usuwania zmian skórnych są rozwiązania chirurgiczne, za pomocą lasera czy plazmy medycznej.
Laserowe usunięcie zmiany skórnej polega na odcięciu jej za pomocą wiązki laserowej. Zabieg jest krótki, a efekty trwałe. W miejscu po likwidacji powstaje mała ranka, która szybko się goi, a usunięta zmiana nie odrasta ponownie. Najczęściej temu zabiegowi poddawane są łagodne zmiany skórne, które nie zagrażają życiu i zdrowiu, tj. włókniaki, kaszaki, łagodne znamiona barwnikowe.
Zabieg chirurgicznego usuwania zmian skórnych sprowadza się do usunięcia zmiany skórnej (z niewielką częścią zdrowej tkanki) przy pomocy skalpela. Pobrany materiał utrwala się np. w formalinie, dzięki temu możliwa jest diagnoza charakteru zmiany. Tę metodę stosuje się najczęściej przy usuwaniu zmian melanocytowych, tłuszczaków, plam soczewicowatych czy naczyniaków.
Do okolic delikatnych i trudno dostępnych stosuje się plazmę medyczną. W tej metodzie nie używa się skalpela, czy innych chirurgicznych urządzeń, lecz wykorzystuje się wysoką temperaturę, działającą powierzchownie. Powoduje ona płytkie uszkodzenie naskórka, a następnie jego sublimację, czyli przejście ze stanu stałego w gaz. Dzięki temu pobudzona zostaje synteza kolagenu, a jednocześnie istniejące włókna się obkurczają. Jest to skuteczny i bezbolesny sposób na pozbycie się brodawek, zmian soczewicowatych, włókien, keloidów, kępek żółtych, znamion i zrogowaceń.