W tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM mówimy o nowotworze piersi. Ważnym elementem profilaktyki jest dbanie o biust. „Zacznijmy od tego, że dbanie o biust należy zacząć odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy, że piersi zaczynają się od skóry dekoltu” przekonuje w rozmowie z Ewą Kwaśny dr Kamila Białek-Galas – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Zacznijmy  od tego, że dbanie o biust należy  zacząć odpowiednio wcześniej. Ja sugeruję pacjentkom, żeby już w okresie pokwitania rozpoczynać pielęgnację piersi. Pamiętajmy drogie panie, że piersi zaczynają się od skóry dekoltu, a ja zawsze o dekolcie mówię, że jest on przedłużeniem twarzy - przekonuje w rozmowie z Ewą Kwaśny dr Kamila Białek-Galas. Dermatolog zwraca uwagę na to, że powinniśmy wykonywać demakijaż dekoltu i wklepywać w to miejsce rożnego rodzaju kremy, balsamy, sera, tak, jak robimy to przy pielęgnacji skory twarzy. Można wejść również nieco głębiej - w okolice piersi - dodaje.

Profilaktyka - nie opalajmy skóry dekoltu i piersi

Dr Kamila Białek-Galas zwraca uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka - Bardzo istotne jest, żeby skóry - zarówno dekoltu jak i piersi - intensywnie nie opalać, gdyż wpływa to pojawieniu się różnego rodzaju przebarwień, pojawianiu się rumienia na skórze dekoltu i piersi,  teleangiektazji, a także  zwiotczeniu skóry w przyszłości. Jak się okazuje, na kondycje skóry piersi i dekoltu wpływa ma również to w jakiej pozycji śpimy. Bardzo ważne jest również to, żeby nie ściskać skóry okolicy  piersi i dekoltu w trakcie snu - także pozycja snu "na boku" nie jest wskazana - zaleca się spanie w pozycji "na wznak" - przekonuje dermatolog. Jest to przede wszystkim profilaktyka przed pojawianiem się wachlarzowych zmarszczek pomiędzy piersiami. Również zabójcze dla urody piersi są drastyczne kuracje odchudzające, a najgorsze są tzw. "efekty jojo" - czyli duża utrata wagi, następnie przyrost masy ciała, sprzyjają, że skóra na piersiach staje się po prostu wiotka - dodaje pani doktor.

Wiotka skóra biustu - jak o nią zadbać?

Dermatolog przekonuje, że jeżeli chodzi o pobudzanie krążenia w piersiach wystarczy sprawdzony, domowy sposób - masaż prysznicem. Codziennie podczas kąpieli możemy puścić sobie na zmianę wodę ciepła i wodę zimną i wykonywać kolistymi ruchami albo ósemkami masaż piersi strumieniem wody z pod prysznica. Zaleca się aby unikać bardzo intensywnego masażu manualnego w zakresie samego gruczołu piersiowego, dlatego skupiamy się głównie na obszarze podstawy piersi, przy mięśniu piersiowym. Mówi się, że intensywne masaże w okolicy gruczołu piersiowego mogą działać stymulująco, jeżeli chodzi o rozwój różnego rodzaju zmian rozrostowych - tłumaczy dr Białek-Galas.

Pielęgnacja biustu w ciąży

Są specjalnie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry piersi, specjalnie balsamy, specjalne sera o właściwościach  ujędrniających. Pamiętajmy jednak, że innej pielęgnacji  będzie oczekiwała od nas skora piersi u kobiety w ciąży, a innej u kobiety, która nie jest ciężarna - zauważa dermatolog.  Jeżeli chodzi o pielęgnację piersi w ciąży rozpoczynamy  ją od samego początku ciąży, gdyż zagwarantuje nam to, że po zakończeniu okresu karmienia te piersi wrócą do swojej dobrej kondycji.

Zabiegi ujędrniające biust

Jeżeli metody domowe typu balsam, czy serum nie przynoszą dobrych efektów zawsze możemy sięgnąć po zabiegi gabinetowe - mówi dr Białek-Galas. Wśród takich zabiegów wymienia np. peelingi medyczne, które działają  w sposób stymulujący na syntezę włókien kolagenowych. Jeżeli zdarzy się tak, że na skórze piersi, dekoltu, widoczne są przybarwienia, czy rumień, możemy  sięgnąć po metody zamykające  naczynka, usuwające przebarwienia i tutaj przychodzą nam z pomocą nam zabiegi z użyciem  laserów. Z kolei jeżeli chodzi o zabiegi, które mogłyby powodować zagęszczenie, ujędrnienie skóry tej okolicy, to są zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego, który stymuluje bardzo intensywnie syntezę kolagenu -tłumaczy dermatolog. Dr Białek-Galas wspomina również o mezoterapii - zabiegu z użyciem mezokoktajli. Jak tłumaczy doktor, zabiegi te polegają na wstrzykiwaniu w małych porcjach preparatów zawierających kwas hialuronowy i różnego rodzaju substancje ujędrniające. Fajnym  rozwiązaniem jest też zastosowanie urządzeń o typie Demapen, czyli tzw. mezoterapia mikroigłowa, które bardzo silnie powodują stymulację syntezy włókien kolagenowych i ujędrnienie skóry, a także jednocześnie - dzięki temu, że rozpoczynają procesy regeneracji w obrębie skóry - pozwalają na spłycenie drobnych zmarszczek oraz zagęszczenie jej struktury - dodaje dr Białek-Galas.

Opracowanie: