Oparzenie jest uszkodzeniem tkanek skóry, do którego dochodzi w efekcie ekspozycji na wysoką temperaturę. Może do niego dojść pod wpływem bardzo różnych czynników, takich jak działanie na skórę promieni słonecznych lub środków chemicznych, czy polanie jej wrzątkiem. Efektem są bardzo często blizny, które poza nieestetycznym wyglądem mogą też przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście współczesna kosmetologia oraz medycyna estetyczna umożliwiają niemal bezbolesne i bardzo skuteczne pozbywanie się tych defektów. O tym, jak bezpiecznie usuwać tego typu przekształcenia skórne, opowiada kosmetolog Karolina Martin.

Skomplikowana zmiana

Blizna jest wytworem skóry właściwej, jednak zbudowana jest zupełnie inaczej. Tworzy ją tkanka łączna (struktury włókniste), czyli coś odmiennego od samej skóry właściwej. Blizny nie posiadają komórek barwnikowych ani naczyń krwionośnych, dlatego z punktu widzenia kosmetologicznego czy medycznego są zmianami wyjątkowo ciężkimi do usunięcia:

Przede wszystkim należy podkreślić, że każdy przypadek jest inny. Bardzo wiele zależy od tego, z jak starą blizną mamy do czynienia i co było przyczyną jej powstania. Co więcej, są także różne rodzaje blizn. Sposoby ich usuwania są uzależnione od wielu elementów. Jednak im starsza blizna, tym zawsze trudniej jest ją usunąć - wyjaśnia Karolina Martin.

Odbudowa od podstaw

Jeżeli dojdzie do oparzenia, zwłaszcza w przypadku małego dziecka, należy niezwłocznie wdrożyć pierwszą pomoc. Oczywiście musi ona być dostosowana do tego, co wydarzyło się na skórze. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim oparzeniem, pierwszą pomocą będzie polewanie zmiany chłodną (jednak nie bardzo zimną!) wodą. Mówiąc o niewielkim obszarze, mamy na myśli powierzchnie typu dłoń czy przedramię. Jeśli natomiast wystąpiło oparzenie o większej powierzchni, należy bardzo mocno zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy wówczas zadziałać.

Jeśli na skórze zaczynają pojawiać się pęcherze, wówczas absolutnie nie należy jej w żaden sposób chłodzić. Jest to bowiem zmiana, którą można zakwalifikować jako ranę, która szybko ustępuje.

Wówczas trzeba po prostu wezwać pierwszą pomoc, a w dalszej kolejności takimi zmianami zajmują się już specjaliści. Jeżeli nie jest wymagany przeszczep skóry, to na zmianę, która nie jest jeszcze blizną, nakładane są specjalne, sterylne opatrunki. Odpowiednio się ją pielęgnuje. Po pewnym czasie od zasklepienia się skóry, powstaje zmiana nazywana świeżą blizną.

Pielęgnacja domowa

Kiedy blizna już powstanie, każdy człowiek - we własnym domu - może wdrożyć pierwsze postępowanie: Dzięki temu zmiana, która w przyszłości stanie się blizną, będzie możliwie jak najmniejsza i najmniej widoczna - mówi kosmetolog. W tym celu stosuje się tzw. opatrunki hydrożelowe, które są odkryciem współczesnej kosmetologii, od kilku lat z powodzeniem stosowanym. Opatrunki te zawierają odpowiednie substancje, które utrzymują środowisko wodne bardzo blisko naskórka. Okazuje się, że dobre nawilżenie i napięcie skóry sprawia, że blizna nie rozrasta się aż tak bardzo. Jednocześnie jest ona miękka i mocno spłycona z poziomem skóry. Będą jedynie widoczne ewentualne przebarwienia czy nierównomierna faktura, ale stosowanie takich opatrunków zdecydowanie zmniejszy widoczność przyszłej blizny. To pierwsza i najważniejsza rzecz do zastosowania w domu - tłumaczy specjalistka.

Kolejnym postępowaniem, które powinno być wdrożone, jeśli dochodzi do pojawienia się blizny, w momencie, kiedy jest ona jeszcze czerwona, jest jej masowanie, np. przy użyciu palców (podszczypywanie). Możemy też stosować maści zmiękczające czy wybielające. Najczęściej w ich składzie jest związek (heparyna), którego zadaniem jest zmiękczenie blizny. Dzięki właściwościom heparyny blizna staje się miękka, co zapobiega dalszym przykurczom. Maści takie zawierają też związki rozjaśniające blizny, które często - bez zastosowania maści - przyjmują kolor brunatny lub żółtoszary. Nie zapominamy przy tym, aby nadal masować bliznę, stosując np. szczotki z wypustkami, masażery itd. Stosowanie tych metod ma jednak sens tylko wtedy, kiedy blizna jest jeszcze świeża.

Skuteczne metody terapeutyczne

Blizna staje się stara, kiedy ma już dwa lata. Jest już wtedy mocno przebudowana, żadne procesy zapalne się w jej obrębie nie dzieją. Wówczas z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabiegi. Najskuteczniejsze z nich są w stanie zadziałać wewnątrz blizny. Zabiegi te najczęściej wykorzystują działanie igieł, dzięki którym najłatwiej jest dostać się do wnętrza skóry.

W przypadku nakłuwania skóry przy użyciu jednego małego urządzenia, mówimy o mezoterapii frakcyjnej. Jest to jednoczesne, bardzo szybkie nakłuwanie danego obszaru skóry. Dzięki użyciu takiego zabiegu dostajemy się do skóry właściwej, stymulujemy ją do stanu zapalnego, produkowane są czynniki wzrostu kolagenu, elastyny i naczyń krwionośnych, a w efekcie blizna - po kilku zabiegach - ulega zredukowaniu, rozjaśnieniu i spłaszczeniu.

Kolejnym bardzo efektywnym sposobem likwidacji blizn jest radiofrekwencja mikroigłowa. Ekspertka portalu "Twoje Zdrowie" tłumaczy, że pod tym pojęciem kryją się dwa bardzo ważne w profesjonalnej kosmetologii elementy: Pierwszy z nich to nakłuwanie skóry z zastosowaniem odpowiednich igieł, a drugi to wypuszczanie z tych igieł fali radiowej. Ktoś mógłby się zastanawiać, po co w ogóle niszczyć w ten sposób skórę? Tymczasem dla lekarza czy kosmetologa niezwykle istotnym jest, że aby coś odbudować i naprawić, trzeba to najpierw, w kontrolowany sposób, zniszczyć - tłumaczy Karolina Martin.

Skóra odbiera taką ingerencję jako impuls uszkadzający, przed którym należy się bronić. Zaczyna wytwarzać m.in. czynniki wzrostu fibroblastów czy śródbłonka naczyń. Wokół blizny wytwarzane są nowe naczynia krwionośne, połączenia oraz włókna kolagenu i elastyny. Skóra w ten sposób się przebudowuje, a blizna spłaszcza do poziomu skóry. Co więcej, następuje także bardzo pożądane, mocne złuszczanie.

Ponadto często stosuje się też dodatkowe zabiegi na zasadzie terapii łączonej. W tym celu polecany jest np. zabieg Carbolift wykorzystujący działanie dwutlenku węgla, dzięki czemu jesteśmy w stanie jeszcze intensywniej zastymulować rozrost naczyń krwionośnych.

Inne sposoby stosowane w przypadkach blizn przez specjalistów to zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (a więc wstrzykiwanie w blizny preparatu uzyskiwanego z krwi własnej pacjenta), laseroterapia (najczęściej laserem frakcyjnym) czy peelingi chemiczne złuszczające w sposób mechaniczny skórę do jej głębokich warstw.

Technologie kosmetologiczne i medyczne umożliwiają obecnie pozbywanie się nawet bardzo starych blizn. Warto zatem korzystać z ich dobrodziejstw. Należy przy tym pamiętać, aby decydować się zawsze na odpowiednich specjalistów i gabinety. Począwszy od odpowiedniego wywiadu i diagnozy, będę w stanie dobrać dla naszej skóry najskuteczniejszą, zindywidualizowaną metodę. Ta z kolei pozwoli jej uzyskać estetyczny wygląd.

Opracowanie: