Ta metoda to hit ostatnich lat. Regularny masaż skóry twardą szczotką z naturalnego włosia pozwala znacznie poprawić jej ukrwienie, pozbyć się zrogowaceń i wrastających włosków a także zapewnia wyjątkowo gładką skórę. Może śmiało zastąpić peeling, a ponieważ prawidłowo konserwowana szczotka służy dłużej niż jakikolwiek produkt do złuszczania skóry w kremie, to szczotkowanie na sucho doskonale wpisuje się w trend „no waste” tzn. życie bez marnowania i produkowania śmieci.

Szczotkowanie na sucho to zabieg, który bez problemu możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. Potrzebujemy jedynie szczotki z odpowiednio grubego włosia, których wybór na rynku jest teraz ogromny. Wiele z nich posiada specjalny uchwyt na dłoń, dzięki któremu łatwiej wykonamy zabieg.

Zalety szczotkowania na sucho

Szczotkowanie to świetny sposób na pozbycie się rozstępów i cellulitu. Dzięki częstemu masażowi skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na nadmierne rozciąganie. Dotyczy to przede wszystkim obszarów najbardziej na to narażonych, czyli brzucha, ud, ramion, pleców, piersi i pośladków. Poprzez pobudzenie krążenia skóra otrzymuje więcej tlenu i wartościowych składników odżywczych. Taki masaż dobrze przygotowuje też do dalszej pielęgnacji. Skuteczniejszy będzie zabieg oczyszczania a wszelkie nałożone na skórę kremy lub oleje, efektywniej w nią wnikną. Pozytywne rezultaty szczotkowania odczujemy już po pierwszych zastosowaniach. Dzięki takiemu naturalnemu peelingowi uporamy się z obumarłym i zrogowaciałym naskórkiem, skóra odzyska blask, gładkość i promienny wygląd. Szczotkowanie pobudza także układ limfatyczny, a to pozwala oczyścić ciało z toksyn.

Jak szczotkować skórę?

Masaż z użyciem szczotek najlepiej stosować przed prysznicem lub kąpielą. Moc nacisku powinna być uzależniona od naszych indywidualnych preferencji. By masaż był skuteczny musimy dociskać szczotkę do ciała, ale nie można przesadzać, by nie uszkodzić naskórka i nie spowodować zadrapań. Zaczynamy od stóp i kierujemy się zawsze w stronę serca. Na nogach możemy stosować ruchy posuwiste, w okolicach brzucha okrężne. Szczotkujemy też ramiona i piersi, ale trzeba mieć świadomość, że skóra w tych miejscach jest wrażliwsza niż np. na nogach. Masaż może być na początku niezbyt przyjemny, ale po kilku dniach przywykniemy do tego rodzaju dotyku.

Po pierwszych takich zabiegach - masażu robionym na sucho - skóra wygląda  źle, bo ona jest jakby podrapana, trochę "poirytowana". Owszem potem możemy sobie nałożyć balsam, ale istotne jest żeby wcześniej ta skóra była sucha, kiedy wykonujemy masaż, drenaż - bo to jest masaż i drenaż jednocześnie. Efekty są naprawdę spektakularne po kilku miesiącach i tutaj nie ma żadnych nakładów finansowych tylko nasza praca - radzi Małgorzata Ornatowska -  certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i kierownik medyczny w Klinice Bona Dea w Krakowie.

Przeciwskazania do szczotkowania skóry

Chociaż zabieg ma wiele zalet, nie wszyscy powinni z niego korzystać. Przeciwwskazania obejmują: choroby skóry, żylaki oraz nadmierna pobudliwość nerwowa.