Skóra na dłoniach jest jednym z miejsc, które zdradza nieubłagalnie upływający czas. Jest bardziej delikatna, często poddawana detergentom podczas domowych porządków, a z wiekiem traci swoją jędrność i elastyczność. Jak należy o nią dbać, aby jak najdłużej pozostawała gładka, delikatna i zadbana? Lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty podpowiada kilka sprawdzonych sposobów.

Zadbane dłonie to wizytówka człowieka, szczególnie u kobiet, które każdego dnia starają się o nie dbać i chcą, aby zawsze wyglądały pięknie. Jednak malowanie lakierem i przyozdabianie biżuterią nie zakryje spierzchniętej skóry, mocno zniszczonej np. częstą dezynfekcją rąk w obecnych czasach pandemii lub przebarwień. Czasu też nie zatrzymamy, ale możemy zadbać o pielęgnację naszych dłoni, zarówno domowymi sposobami, jak i specjalistycznymi zabiegami.

Domowe sposoby na regenerację dłoni

W domu można znaleźć wiele przydatnych składników, które zregenerują zniszczone dłonie i pomogą je odżywić. O właściwościach oliwy z oliwek mówi się wiele w kontekście odżywiania, ale także sprawdzi się ona do wykonania kąpieli rąk. Wystarczy lekko ją podgrzać i zanurzyć na kilka minut dłonie.

Warto regularnie, przynajmniej raz na tydzień, stosować maseczkę. Można wykonać ją w kuchni w bardzo prosty sposób. Trzy łyżki ciepłej oliwy z żółtkiem oraz łyżką miodu nałożone na ręce pomogą odżywić naskórek. Dobrze jest taką mieszankę otulić folią i ręcznikiem, pozostawiając na ok. 20 minut, a następnie spłukać i nałożyć krem.

Przed pójściem spać, jeśli skóra na dłoniach jest bardzo wysuszona, potrzebuje nawilżenia i regeneracji, można nałożyć grubą warstwę kremu, a na wierzch bawełniane rękawiczki. Wykonanie tej czynności przynajmniej raz w tygodniu dodatkowo wzmocni pielęgnację.

Co można zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty?

Dla uzyskania szybkich efektów, dogłębnego nawilżenia i regeneracji naskórka na dłoniach dobrym rozwiązaniem jest wykonanie specjalistycznych zabiegów. Przy pomocy lasera frakcyjnego lub pikosekundowego można z łatwością pozbyć się przebarwień, poza tym złuszczą one wierzchnią warstwę naskórka, rewitalizując, a także uelastycznią go.

Sprawdzonym i efektywnym sposobem na zregenerowanie i odmłodzenie skóry dłoni jest zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe. Jest to sposób, który opiera się na stymulacji procesów gojenia ran przy uwalnianiu substancji aktywnych. Dzięki temu zostaje przyspieszony rozwój komórek kolagenowych, a także następuje napływ komórek macierzystych.

Innym równie świetnym zabiegiem na szybką rewitalizację rąk, ujędrnienie, nawilżenie i także ich odmłodzenie jest mezoterapia igłowa. Polega na wstrzyknięciu do skóry grzbietów dłoni preparatu z kwasem hialuronowym. Po wykonaniu takiego zabiegu naczynia żylne na rękach stają się znacznie mniej widoczne, a to za sprawą odbudowanej tkanki naskórnej, która je przykrywa.

Sposobów na pielęgnację i odbudowanie naskórka jest wiele, warto wybrać taki, który będzie odpowiadał potrzebom konkretnego przypadku. Nie zaszkodzi także, a wręcz pomoże, gdy terapie zabiegowe połączymy z domową pielęgnacją dłoni, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej.

Opracowanie: