Rok temu po raz pierwszy Akademia Opiekunów wyszła z inicjatywą Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna Osób Starszych. Celem inicjatywy jest wsparcie dla licznej grupy osób zajmujących się pomocą seniorom. 15 maja jest okazją do docenienia ich pracy oraz umożliwienia uzyskania wiedzy oraz pomocy w codziennych obowiązkach. Akademia Opiekunów zaprasza wszystkich opiekunów do wspólnego obchodzenia święta pod hasłem „Dbasz o innych, zadbaj też o siebie”.

Od lat wzrasta popyt na specjalistyczną opiekę skierowaną do osób starszych. Praca ta daje ogromną satysfakcję i przyjemność z możliwości pomagania innym. Zawód ten wymaga jednak także dużej odpowiedzialności oraz ciągłego kontaktu z podopiecznym. Dlatego też wielu opiekunów boryka się z trudnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychologicznymi.

Nasze działania skierowane są do osób profesjonalnie zajmujących się opieką. Chcemy zarówno wzmacniać ich kompetencje, jak i być wsparciem w trudnych chwilach, które pojawiają się podczas pracy ze starszymi osobami - mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów.

Warto pamiętać także o opiekunach naturalnych, którymi bardzo często są najbliżsi - mąż lub żona, dzieci bądź wnukowie. Dlatego też Dzień Opiekuna Osób Starszych jest skierowany do wszystkich tych, którzy zajmują się seniorami - bez żadnych ograniczeń. Akademia Opiekunów, znana z organizacji warsztatów, sympozjów oraz spotkań szkoleniowych, przygotowała specjalne wydarzenia mające na celu pomoc tym, którzy zajmują się osobami starszymi i schorowanymi na co dzień. Dlatego już 15 maja uruchomione zostaną trzy bezpłatne linie telefoniczne, gdzie każdy opiekun będzie mógł zasięgnąć porady. Pod numerem 12 347 64 99 dyżury pełnić będą:

  • pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem (w godzinach 10.00 - 16.00),
  • wykwalifikowany psycholog (w godzinach 10:00 - 14:00),
  • prawnik, który udzieli informacji z zakresu organizacji opieki domowej i opieki instytucjonalnej (w godzinach 9:00-13:00).

Zachęcamy do skorzystania z pomocy realizowanej w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna Osób Starszych i wspólnego świętowania razem z Akademią Opiekunów.

Więcej o wydarzeniu przeczytanie TUTAJ>>>

"Dążymy do tego, by upowszechniać dobre praktyki"

Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych.   

Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie.

Starzenie się społeczeństwa jest naturalnym i jednocześnie nieuniknionym procesem, z którym zmagają się cała Europa. Chcemy, by Polska była krajem, w którym osoby starsze będą miały zapewnioną opiekę zgodną z najnowszą światową wiedzą, również w ich własnym domu. Dążymy do tego, by upowszechniać dobre praktyki, rozwiązania systemowe i standardy, wyznaczając kierunek opieki świadczonej na najwyższym poziomie. Chcielibyśmy, by polscy opiekunowie pracujący w kraju i za granicą mieli wysokie kompetencje, a dzięki nim możliwość godnej i dobrze płatnej pracy - mówią o Akademii jej twórcy.

GUS szacuje, że w 2050 roku 12 mln osób w Polsce będzie miało powyżej 65 lat. Jak przekonują, ich celem jest to, żeby Polska była krajem, w którym żyje się dobrze zarówno osobom starszym, jak ich im opiekunom.