W okresie świąt trudno jest uniknąć problemów z trawieniem. Spożywamy wiele różnorodnych produktów, które mogą powodować m.in. bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Co robić, gdy pojawią się takie dolegliwości?

Na szczęście jest nadzieja, że łakomstwo nie zostanie skarcone przez nasz organizm. Zapobiec temu mogą preparaty ziołowe. Najlepiej nadają się do tego takie, które zawierają w swoim składzie zioła gorzkie. Spowodowane jest to tym, że gorycze zwiększają wydzielanie soków trawiennych i sprawiają, że nasz żołądek i jelita działają na wyższych obrotach.

Do poprawy trawienia najlepiej nadają się preparaty pod postacią płynów ziołowych, na przykład o podanej poniżej recepturze:

Skład na 100g:

- wyciąg z ziela bożego drzewka 30g
- sok z korzenia mniszka 20g
- nalewka z owocu ostropestu plamistego 15g
- sok z ziela krwawnika 15g
- wyciąg z ziela dziurawca 10g
- nalewka z liścia mięty 10g

Jeżeli ktoś nie toleruje alkoholu, to polecamy napary ziołowe z mieszanki o następującym składzie:

- korzeń mniszka lekarskiego 20%
- ziele krwawnika  15%
- kwiat rumianku 15%
- liść mięty pieprzowej 10%
- korzeń cykorii 10%
- liść melisy 10%
- owoc kminku 10%
ziele drapacza lekarskiego 10%

Należy również pamiętać o naszych dzieciach, które raczej nie zaakceptują gorzkich naparów. Dla nich, ale nie tylko, korzystne będzie używanie mieszanki:

- koszyczek rumianku 30%
- owoc kopru włoskiego 15%
- liść babki lancetowatej 12,5%
- nasienie czarnuszki 12,5%
- owoc kminku 10%
- liść melisy 10%
- owoc anyżu 10%

Biesiadując przy wielkanocnym stole możemy doświadczyć również zgagi. Jeżeli jest to zgaga incydentalna, po spożyciu nieodpowiedniego połączenia pokarmów, wtedy zioła gorzkie w formie płynu lub naparu, wymienione powyżej będą dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś choruje dłuższy czas na zgagę, wywołaną refluksem żołądkowo-przełykowym, powinien zacząć terapię od ziół o działaniu przeciwzapalnym, do których należą te zawarte w recepturze poniższej mieszanki:

- koszyczek rumianku 25%
- korzeń lukrecji 25%
- liść babki lancetowatej 25%
- korzeń prawoślazu 12,5%
- kwiat nagietka 12,5%