Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu wszystkich serii leku Tarcefoksym. Wcześniej wycofano jedną serię produktu. O sprawie pisaliśmy już wczoraj. Wątpliwości co do tego leku zaczęły się już w 2016 roku, kiedy w Wietnamie po jego zażyciu zmarły dwie osoby.

Zdjęcie ilustracyjne /Pexels photo /

Jak podał GIF,  zanieczyszczenie leku jest widać gołym okiem. Antybiotyk został wycofany na terenie całego kraju.

O sprawie pisała "Gazeta Wyborcza". Pierwsze niepokojące sygnały na temat tego leku zaczęły dochodzić z Wietnamu, gdzie antybiotyk był eksportowany. Od stycznia do kwietnia 2016 roku tamtejsza Agencja ds. Leków (DAV) odnotowała 43 przypadki niepożądanych działań.

22 kwietnia  2016 roku umarł w Wietnamie pierwszy pacjent, któremu podano Tarcefoksym. Pięć dni później w podobnych okolicznościach zmarła 76-letnia kobieta.

Tarcefoksym to proszek do sporządzania roztworów do wstrzykiwań. Przedstawiciele firmy, którzy zostali wysłani do Hanoi, stwierdzili, że po rozpuszczeniu proszku gołym okiem widać pływające w nich zanieczyszczenia.

Aby uniknąć skandalu, zarząd firmy zdecydował się dać wietnamskim importerom odszkodowanie w formie upustów cenowych. W styczniu tego roku polski Narodowy Instytut Leków przebadał lek i w kilku seriach próbek stwierdził zanieczyszczenia.

źródło: GIF/GW
(ag)