Krzywa przegroda nosowa to dość częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do laryngologa. Ale nie zawsze o nim wiedzą, zazwyczaj okazuje się to dopiero na wizycie. Pacjent skarży się na problemy z zatokami, na bóle głowy i nieustanne infekcje górnych dróg oddechowych. W skrajnych wypadkach może również dojść do deformacji nosa, czyli perforacji przegrody nosowej.

Podczas konsultacji, laryngolog wykonuje szereg badań diagnostycznych, które w większości przypadków wskazują na krzywa przegrodę nosa.

Najlepszym badaniem diagnostycznym służącym ocenie przegrody nosa jest tomografia komputerowa. Jest to badanie obrazowe doskonale ukazujące struktury twarzoczaszki. Trwa kilka sekund i pozwala na natychmiastowe postawienie diagnozy.

Przyczyna wrodzona albo nabyta

Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu chrzęstnej, jak i kostnej tkanki wewnątrz nosa.

Jednak częściej mamy do czynienia z wadą nabytą, która może pojawić się już w momencie narodzin (np. w wyniku złego ułożenia się płodu podczas porodu), jak i wystąpić w późniejszych latach życia w wyniku upadku, wypadku lub uderzenia. Często takie dolegliwości mają sportowcy szczególnie bokserzy, zawodnicy MMA czy zapaśnicy.

Skrzywienie przegrody nosowej bardzo często nie jest widoczne gołym okiem. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości już przy niewielkim skrzywieniu, a u niektórych duża asymetria nie daje żadnych objawów.

Problemy z zatokami, bóle głowy - czy są jakieś poważne konsekwencje?

Dolegliwości, które są często następstwem skrzywionej przegrody nosowej, to:

  • problemy z oddychaniem,
  • uczucie częstego zatkania nosa,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenie oskrzeli,
  • chrapanie bezdechy środsenne,
  • zmniejszona wydolność,
  • bóle głowy,
  • pogorszenie w odczuwaniu zapachów,
  • częste krwawienia z nosa.

Na czym polega prostowanie krzywej przegrody?

Septoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Sam zabieg trwa około 1 godziny i jest przeprowadzony pod znieczuleniem ogólnym (bardzo rzadko stosuje się znieczulenie miejscowe).

Zabieg wykonywany jest przez jamę nosową i polega wpierw na nacięciu błony śluzowej przegrody nosa. Następnie korygowana bądź usuwana jest część chrzęstna lub kostna przegrody, która powoduje asymetrię. Później te wszystkie elementy ustawiane są w poprzednim położeniu, a pod koniec zakładane są szwy w miejscu nacięcia. Pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę, a już po 3 dobach od zabiegu wraca zazwyczaj do codziennych zajęć. Ważnym elementem tej metody jest stosowanie  jako opatrunku na błonę śluzową opatrunku żelowego, który w sposób naturalny rozpuszcza się wewnątrz nosa.

Septoplastyka jest skuteczną oraz bezpieczną metodą eliminacji dokuczliwych objawów skrzywionej przegrody nosowej.

Deformacja nosa. Jak do niej dochodzi?

Przegroda nosowa zbudowana jest w części przedniej z tkanki chrzęstnej, a w części tylnej z kostnej. Zdarza się, że na skutek wielu różnorodnych przyczyn, powstaje w niej  ubytek, który nazywany jest perforacją przegrody nosowej, nieleczona, może skończyć się nawet deformacją nosa.

Perforacja przegrody nosa, to jej defekt, który odpowiada za przepływ powietrza między dwiema częściami jamy nosowej, powodujący całkowite przerwanie tkanki błony śluzowej w obrębie części chrzęstnej, kostnej lub obu części przegrody nosowej.

Perforacje pojawiające się w przegrodzie nosowej powodują jej rozpad oraz upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki, oraz wpływają na trudności w oddychaniu i zaburzenia oddychania przez nos. Bardzo duże perforacje mogą skończyć się nawet deformacją nosa - zmianą jego kształtu lub zapadnięciem nosa zewnętrznego.

Przyczyny perforacji przegrody nosowej

Perforacje, czyli otwory w przegrodzie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami.

Do najczęstszych należą:

  • urazy nosa i twarzy,
  • stany zapalne,
  • inwazje grzybicze,
  • nowotwory,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • schorzenia metaboliczne,
  • ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne,
  • zażywanie kokainy,
  • nadużywanie kropli do nosa,
  • procedury medyczne w obrębie nosa.

Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że perforacja przegrody nosa, to schorzenie, które występuje stosunkowo często. Dane ze Szwecji wskazują, iż perforacje mogą dotyczyć nawet na 0,9 proc. osób. Inne szacunki podają, że na perforacje cierpieć może ok. 1 proc. pacjentów. Częstość występowania tego schorzenia jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ale pozostaje nieujęta w statystykach, gdyż blisko dwie trzecie pacjentów nie wykazuje objawów i nie szuka pomocy lekarskiej.

Leczenie perforacji

Dla tych, którzy pragną ostatecznego zamknięcia przegrody, jedynym wyjściem jest operacja. Jest ona niewątpliwie najbardziej skuteczną metodą leczenia tej choroby. Jednak chirurgiczne zamknięcie przegrody nosowej, to zabieg trudny,  który czasem wymaga przeprowadzania go w kilku etapach. Polega on na odświeżeniu brzegów perforacji i wytworzeniu płatów błony śluzowej.

Rekonstrukcja ubytku "dziury" w przegrodzie nosa może być wykonana z błony śluzowej małżowiny nosowej dolnej, chrząstki małżowiny usznej, czasem z materiału obcego. Używa się do niego również wszczepionych, aktywnych biologicznie, usprawniających procesy gojenia biomateriałów.

Opracowanie: