Skrzywiona przegroda nosowa jest często występującym schorzeniem laryngologicznym wśród społeczeństwa. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem – możliwe, że kwalifikujesz się do zabiegu prostowania przegrody nosowej.

Skrzywienie przegrody nosowej może mieć wiele przyczyn. Problem może się pojawić już w życiu płodowym. Bierze się z nieregularnego wzrost części chrzęstnej i kostnej szkieletu twarzoczaszki.

Z kolei przyczyną nabytych skrzywień przegrody nosowej są urazy, powstałe także na etapie okołopłodowym.

Krzywa przegroda nosowa. Charakterystyczne objawy

Współczesna laryngologia potrafi rozpoznawać nawet niewielkie skrzywienia przegrody nosowej, które stwierdza się obecnie u wielu ludzi. Najczęściej jednak są to nieznaczne skrzywienia, które nie powodują żadnego dyskomfortu, czy objawów u pacjenta. Jeśli jednak stopień skrzywienia jest znaczny, obserwuje się przede wszystkim:

- zaburzenia drożności nosa, co skutkuje problemami z oddychaniem,

- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,

- chrapanie,

- zapalenie ucha lub przewlekły stan zapalny,

- krwawienie z nosa,

- bóle głowy.

Na czym polega zabieg prostowania przegrody nosowej?

Korekta skrzywionej przegrody nosowej wykonywana jest dwoma technikami:

- techniką wewnątrznosową - nacięcia wykonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa. Zaletą tej techniki jest niewidoczna blizna,

- rynoseptoplastyką - technika ta stosowana jest, gdy skrzywionej przegrodzie nosowej towarzyszy deformacja grzbietu nosa. Zabieg wykonuje się z dostępu zewnętrznego, nacina się poprzecznie słupek nosa u jego podstawy. Blizna po zagojeniu jest prawie niewidoczna. Zabieg polega na usunięciu elementów przegrody, które powodują jej asymetrię. Pod koniec zabiegu rynoseptoplastyki, do obu jam nosa wprowadza się, a następnie przyszywa płytki, które przez kolejnych kilka dni stabilizują przegrodę i chronią przed urazami.

Przez następne 2 tygodnie jamy nosa powinny być przepłukiwane specjalnym preparatem, usuwającym zalegającą wewnątrz wydzielinę. W tym czasie utrzymuje się również obrzęk, który może powodować dyskomfort.

Prostowanie przegrody nosowej u dzieci

Rozwijająca się laryngologia dopuszcza obecnie możliwość przeprowadzania septoplastyki u dzieci, a zabieg wykonywać można niezależnie od wieku pacjenta. Specjaliści zalecają odłożenie zabiegu korekty przegrody nosowej do 15 roku życia pacjenta, w sytuacji, gdy jest to wyłącznie skrzywienie przegrody. Jeśli skrzywieniu towarzyszy znaczna deformacja nosa zewnętrznego oraz duże zaburzenia drożności nosa, wtedy zabieg prostowania przegrody nosowej powinien być wykonany jak najwcześniej. Zapewni to dziecku dalszy, prawidłowy wzrost nosa.

(mc)