Są bardzo podstępne, bo ich objawy przypominają inne choroby. Nowotwory neuroendokrynne będą tematem naszego cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Guzy często wydzielają hormony, dlatego ich leczeniem w dużym stopniu zajmują się endokrynolodzy. Najczęściej nowotwory neuroendokrynne lokalizują się w przewodzie pokarmowym. Mogą dawać objawy podobne do np. do zespołu jelita drażliwego. W środę od 11:00 do 13:00 dyżur telefoniczny pod numerem 12 2 000 010 będzie pełnić dr Anna Sowa-Staszczak, endokrynolog z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ. Od 13:00 do 13:30 odpowie też na pytania naszych słuchaczy podczas wideoczatu.
Większość nowotworów neuroendokrynnych (NEN) rozwija się w obrębie przewodu pokarmowego, jednak poza tym mogą występować w innych lokalizacjach, takich jak: płuca, jądra, jajniki, grasica, itd.
>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<
Nowotwory neuroendokrynne mogą przebiegać bezobjawowo, czasami mogą powodować napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Mogą również imitować inne choroby, takie jak zespół jelita drażliwego, zapalenie śluzówki żołądka czy kamicę żółciową.
Objawy kliniczne mogą być niecharakterystyczne i często towarzyszyć innym, znacznie częściej występującym chorobom. To niestety jest przyczyną późnego rozpoznania tych nowotworów. Jest ono jeszcze późniejsze, gdy nie pomyśli się o tym, że przyczyną objawów może być właśnie nowotwór neuroendokrynny.
Ponieważ mogą one dawać różne dolegliwości w zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania i aktywności hormonalnej, to mogą również imitować inne choroby, co powoduje, że ich diagnostyka jest wydłużona i trudna. Dlatego świadomość istnienia tego typu nowotworów, przebiegu choroby i jej objawów jest bardzo istotna.
(ag)