Są bardzo podstępne, bo ich objawy przypominają inne choroby. Nowotwory neuroendokrynne będą tematem naszego cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Guzy często wydzielają hormony, dlatego ich leczeniem w dużym stopniu zajmują się endokrynolodzy. Najczęściej nowotwory neuroendokrynne lokalizują się w przewodzie pokarmowym. Mogą dawać objawy podobne do np. do zespołu jelita drażliwego. W środę od 11:00 do 13:00 dyżur telefoniczny pod numerem 12 2 000 010 będzie pełnić dr Anna Sowa-Staszczak, endokrynolog z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ. Od 13:00 do 13:30 odpowie też na pytania naszych słuchaczy podczas wideoczatu.

Dr Anna Sowa-Staszczak /Archiwum prywatne /

Większość nowotworów neuroendokrynnych (NEN) rozwija się w obrębie przewodu pokarmowego, jednak poza tym mogą występować w innych lokalizacjach, takich jak: płuca, jądra, jajniki, grasica, itd.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Nowotwory neuroendokrynne mogą przebiegać bezobjawowo, czasami mogą powodować  napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Mogą również imitować inne choroby, takie jak zespół jelita drażliwego, zapalenie śluzówki żołądka czy kamicę żółciową. 

W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się guzami neuroendokrynnymi.

Na Wasze pytania podczas dyżuru telefonicznego odpowie dr Anna Sowa-Staszczak, endokrynolog z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ.

Na pytania będzie czekać w środę od 11:00 do 13:00 pod numerem telefonu 12 2 000 010.

Od godziny 13:00 będzie też odpowiadać na pytania naszych słuchaczy podczas wideoczatu.

Objawy kliniczne mogą być niecharakterystyczne i często towarzyszyć innym, znacznie częściej występującym chorobom. To niestety jest przyczyną późnego rozpoznania tych nowotworów. Jest ono jeszcze późniejsze, gdy nie pomyśli się o tym, że przyczyną objawów może być właśnie nowotwór neuroendokrynny.

Ponieważ mogą one dawać różne dolegliwości w zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania i aktywności hormonalnej, to mogą również imitować inne choroby, co powoduje, że ich diagnostyka jest wydłużona i trudna. Dlatego świadomość istnienia tego typu nowotworów, przebiegu choroby i jej objawów jest bardzo istotna. 

(ag)