Badania profilaktyczne są niezbędne, aby szybko wykryć wroga, który może siać spustoszenie w Twoim organizmie. Działaj - nie zwlekaj! Poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na wykonanie podstawowych badań - zachęca portal The New York Times.

Nie odkładaj badań profilaktycznych na ostatnią chwilę, sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Co roku zaszczep się przeciwko grypie!

Dla większości osób szczepionka przeciw grypie jest niedogodnością. Możesz pomyśleć, że jej nie potrzebujesz, ponieważ grypa nie wydaje się tak poważna. Ale co roku wciąż wiele osób jest hospitalizowanych, a nawet umiera z jej powodu, chociaż w większości przypadków można jej zapobiec. Wystarczy przyjąć szczepionkę.  

Pandemia sprawiła, że zastrzyk przeciw grypie stał się jeszcze ważniejszy, zarówno po to, aby uniknąć zatłoczenia w szpitalach, jak i zmniejszyć prawdopodobieństwo zamieszania wokół nakładających się objawów grypy i koronawirusa. .

Każda osoba w wieku powyżej 6 miesięcy powinna co roku otrzymywać szczepionkę przeciw grypie, z wyjątkiem osób z rzadką, zagrażającą życiu alergią na ten zastrzyk lub pacjentów z zespołem Guillain-Barré.

Zaszczep się przeciw tężcowi (co 10 lat)

Tężec nie jest powszechną chorobą, w dużej mierze dlatego, że większość ludzi jest szczepiona przeciwko niemu jako dzieci. Ale dla osób, które na niego zachorują, może być on bardzo niebezpieczny. 

Bakterie, które wywołują tężca, są powszechnie obecne w ziemi. Możesz się zatem zarazić m.in. jeśli się zranisz lub zadrapiesz przez skażonym przedmiotem. Nawet jeśli w dzieciństwie dostałeś zastrzyk przeciw tężcowi, jako dorosły nadal powinieneś otrzymywać szczepionkę przypominającą co 10 lataby zachować ochronę

Wyjątkiem jest każdy, kto kiedykolwiek miał zespół Guillain-Barré lub poważną reakcję alergiczną po poprzedniej dawce zastrzyku. 

Sprawdź swoje ciśnienie krwi

Trudno przecenić znaczenie zapobiegania nadciśnieniu. Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca, ustępującym jedynie paleniu, jako możliwej do uniknięcia przyczynie zawałów serca i udarów

Możesz sprawdzić swoje ciśnienie krwi w prawie każdej klinice, gabinecie lekarskim lub aptece, ale również w domu za pomocą stosunkowo niedrogiego przenośnego ciśnieniomierza. 

Ważne jest, aby umożliwić ludziom większe zaangażowanie w opiekę zdrowotną, niezależnie od tego, czy chodzi o sprawdzanie ciśnienia krwi, czy ważenie się w domu - powiedziała dr Gina Lundberg, kardiolog i adiunkt medycyny w Emory University School of Medycyna.

Przez wiele lat za próg nadciśnienia uznawano odczyt 140/90, jednak w zeszłym roku eksperci od serca zaktualizowali swoje wytyczne i zmienili definicję wysokiego ciśnienia krwi na 130/80

Pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe lub ciśnienie w tętnicach, gdy serce się kurczy, podczas gdy druga liczba, odczyt rozkurczowy, odnosi się do ciśnienia między uderzeniami serca. 

Regularnie sprawdzaj poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest w dużej mierze "cichym stanem", który ma niewiele zauważalnych objawów. Ale cholesterol odgrywa również istotną rolę w głównej przyczynie śmierci w - chorobach sercowo-naczyniowych - dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy masz problem. 

Pomyśl o swoim cholesterolu we krwi jako oponach zapewniających bezpieczeństwo samochodu - powiedział dr Dariush Mozaffarian, kardiolog i dziekan Tufts Friedman School of Nutrition Science and Policy. To nie jedyna rzecz, która jest ważna dla bezpiecznego samochodu. Ale to bardzo ważne - dodał.

American Heart Association zaleca, aby każdy dorosły sprawdzał poziom cholesterolu co cztery do sześciu lat, począwszy od 20. roku życia. Oznacza to przyjrzenie się poziomowi cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, które są rodzajem tłuszczu krążącym w Twojej krwi. Jeśli jednak masz podwyższone ryzyko chorób serca, możesz potrzebować częstszych badań. 

Możesz być narażony na większe ryzyko, jeśli:

  • Jesteś palaczem,
  • Masz cukrzycę,
  • Masz nadwagę,
  • Jesteś mężczyzną w wieku powyżej 45 lat lub kobietą w wieku powyżej 55 lat,
  • Masz silną rodzinną historię chorób serca.

Jeśli masz problem z poziomem cholesterolu, nie rozpaczaj. Możesz poprawić swoje wyniki, zmieniając dietę i styl życia. Twój lekarz może również przepisać niedrogi lek, obniżający poziom cholesterolu.

Dowiedz się, czy jesteś zagrożony cukrzycą

Możesz to zrobić wykonując proste badanie krwi. Cukrzyca typu 2 zaczyna się od chronicznie wysokiego poziomu cukru we krwi, ale może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak udary, zawały serca, ślepota, amputacje i choroby naczyń obwodowych. 

Jednym z głównych czynników ryzyka cukrzycy jest wiek - im jesteś starszy, tym większe ryzyko. Dlatego American Diabetes Association zaleca, aby każdy, kto ukończył 45 lat, był poddawany badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy przynajmniej raz na trzy lata. Zalecana metoda przesiewowa jest znana jako test stężenia glukozy w osoczu na czczo, który jest prosty i niedrogi, wymaga jedynie pobrania krwi, żeby zbadać poziom cukru po ośmiogodzinnym poście.

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na cukrzycę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o poddaniu się badaniu przesiewowemu na długo przed ukończeniem 45. roku życia. 

Niektóre z czynników, które narażają Cię na większe ryzyko, to: historia choroby w rodzinie, nadwaga i brak aktywności fizycznej, nadciśnienie, nieprawidłowy poziom cholesterolu, historia cukrzycy ciążowej, zespół policystycznych jajników.

Przetestuj się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową

Oto kilka niepokojących wiadomości: liczba chorób przenoszonych drogą płciową rośnie. Chodzi m.in. o chlamydię, rzeżączkę i kiłę. Często nie dają one żadnych objawów. 

To może stanowić duży problem dla cichych nosicieli: nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do bezpłodności, raka szyjki macicy i potencjalnie zagrażających życiu powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby każdy dorosły poddawał się odpowiednim rodzajom badań przesiewowych. 

W przypadku kobiet wykonuj wymaz cytologiczny co 3-5 lat

Zaleca się, aby zdrowe kobiety wykonywały badanie cytologiczne nie częściej niż raz na trzy lata, począwszy od 21. roku życia. Panie z niskim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, w wieku od 30 do 65 lat, mogą zdecydować się na badanie przesiewowe raz na pięć lat zarówno w przypadku testu cytologicznego, jak i badania przesiewowego HPV. 

Poddaj się badaniom przesiewowym w kierunku raka okrężnicy

American Cancer Society informuje, że osoby o średnim ryzyku zachorowania na raka jelita grubego powinny rozpocząć regularne badania przesiewowe w wieku 45 lat.

Osoby o średnim ryzyku to te, u których zanotowano: 

  • Osobistą lub rodzinną historię raka jelita grubego lub polipów. 
  • Zapalenie okrężnicy, chorobę Leśniowskiego-Crohna lub inne choroby zapalne jelit.
  • Zespół dziedzicznego raka jelita grubego.
  • Historię zabiegów napromieniania w okolicy brzucha lub miednicy.

Wykonuj badania strukturalne jelita grubego

  • Kolonoskopia co 10 lat. 
  • Wirtualna kolonoskopia co pięć lat. Obejmuje to wykonanie tomografii komputerowej brzucha i miednicy, co jest mniej inwazyjne niż konwencjonalna kolonoskopia. 
  • Elastyczna sigmoidoskopia, znana jako FSIG, co pięć lat.