Wakacje to czas wypoczynku i dalekich wyjazdów. W tak miłych okolicznościach często zapominamy o zdrowiu i opiece medycznej. Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, o czym powinieneś pamiętać przed i w czasie urlopu.

Zdjęcie ilustracyjne. /JUAN HERRERO /PAP/EPA

Opieka zdrowotna w Polsce

Pamiętajmy, że system ochrony zdrowia jest dostępny dla nas na terenie całej Polski, dlatego będąc na wyjeździe wakacyjnym nie powinniśmy się obawiać o to, że lekarz nie będzie chciał nas przyjąć poza naszym miejscem zamieszkania. 

Warto też pamiętać o lekach, które przyjmujemy na stałe. Jeżeli są to leki na receptę, to sprawdźmy czy w czasie pobytu poza domem nie skończy nam się recepta. Nasz lekarz może nam wypisać do 12 recept na występujące po sobie okresy stosowania. Jadąc w określone miejsce na wakacje powinniśmy sprawdzić, gdzie jest najbliższa przychodnia. W tym przypadku możemy skorzystać z wyszukiwarki "Gdzie się leczyć?" dostępnej na stronie NFZ.

Wyszukiwarka "Gdzie się leczyć?"

Tak jak przychodnie, również SOR-y, czyli Szpitalne Oddziały Ratunkowe są dla nas dostępne poza miejscem zamieszkania. Mamy też prawo otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty oraz zwolnienie lekarskie, jeśli tego będzie wymagał nasz stan zdrowia.

Dziecko na wakacjach

Kiedy podczas letniego wypoczynku dziecko nie przebywa razem z rodzicami, to ci powinni pisemnie upoważnić opiekunów do sprawowania opieki zdrowotnej. Takie oświadczenie powinno zawierać dane osobowe rodziców i opiekunów, oraz numery PESEL.

W przypadku kolonii, czy innego dłuższego wyjazdu na które może wyjechać dziecko, organizator wypoczynku powinien zapewnić dostęp do opieki medycznej. Może to zrobić w ramach powszechnej opieki zdrowotnej, lub zawierając umowę z konkretnym lekarzem. W przypadku obozów harcerskich i wędrownych, wszystko musi być zgodne z wymaganiami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wakacyjny poradnik Rzecznika Praw Pacjenta do zobaczenia TUTAJ

Opieka zdrowotna za granicą

Dla wyjeżdżających za granicę najważniejszą rzeczą jest wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który uprawnia nas do korzystania ze służby zdrowia na terenie całej Unii Europejskiej. Warto sprawdzić przed wyjazdem, jakie są prawa pacjenta w danym miejscu. Karta EKUZ jest ważna przez 12 miesięcy i można ją wyrobić w każdym oddziale wojewódzkim NFZ.

Jeżeli wyjeżdżamy poza Unię Europejską, warto przed wyjazdem zorientować się, jak wygląda tam opieka zdrowotna. W razie problemów przyda się nam też kontakt z polską ambasadą, która w nagłych przypadkach może nam udzielić pomocy. 

źródła: bpp.gov.pl; men.gov.pl