Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów, ponad milion Polaków ma obecnie zdiagnozowanego raka. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy osób z nowotworem w naszym kraju zmaga się aż 440 osób. Ekspert portalu „Twoje Zdrowie” mówi, jakie objawy najczęściej bagatelizujemy.
Sygnałem, by zgłosić się do lekarza, powinny być wszystkie odstępstwa od normy, które trwają przewlekle i nie ulegają samoistnej poprawie, np. guzek powstający gdzieś na ciele, który pozostaje tych samych rozmiarów lub powiększa się. Podobnie: utrata masy ciała, zaburzenia rytmu wypróżnień (jeśli pacjent normalnie wypróżniał się raz dziennie, a nagle zaczyna mieć utrzymujący się problem z biegunkami lub zaparciami) - wszystko to są już wskazania do diagnostyki. Istotne jest też nagłe pogorszenie się wydolności fizycznej i osłabienie odporności organizmu.
Mimo że są to objawy niespecyficzne, mogą świadczyć o chorobach nowotworowych. Zawsze warto zachowywać czujność i wsłuchiwać się w swój organizm. Jeśli odczuwamy, że coś zmienia się w nim na gorsze - trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza - radzi chirurg i transplantolog dr n. med. Maciej Kowalewski.
Objaw nowotworów często lekceważony przez pacjentów to też krwiomocz. Szczególnie jeśli jest on bezbolesny i występuje okresowo bądź też w pojedynczych epizodach. Bez względu jednak na częstotliwość, epizody krwiomoczu mogą świadczyć zarówno o nowotworach nerek, jak i pęcherza moczowego. Natomiast kaszel i krwioplucie to główne objawy raka płuc - wyjaśnia specjalista.
To zawsze powinien być sygnał alarmowy. Jeśli ktoś dużo chudnie przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego trybu życia i podaży kalorycznej, musi niezwłocznie udać się do lekarza.
Oczywiście utrata masy ciała czasem może wynikać choćby z choroby tarczycy, ale bezwzględnie należy to sprawdzić, gdyż może to być wynik rozwijającego się raka płuc, żołądka lub trzustki. Dlaczego pacjenci tracą wtedy na wadze? Wymienione nowotwory charakteryzują się bardzo wysokim metabolizmem i niejako "podkradają" kalorie choremu. Kalorie przyjmowane przez pacjenta nie służą zatem do napędzania organizmu, lecz do napędzania metabolizmu rozwijającego się nowotworu. To duże uproszczenie, jednak najbardziej obrazowe - tłumaczy dr kowalewski