8 albo nawet więcej godzin spędza wielu z nas każdego dnia przed komputerem przy biurku. Uczniowie kilka godzin siedzą w szkolnych ławach. Jak siedzieć prawidłowo? Jest kilka zasad, o których niestety na co dzień zapominamy. Z Tomaszem Forencem, specjalistą BHP rozmawia Anna Kropaczek.
Anna Kropaczek: Jak prawidłowo siedzieć przy biurku, żeby kręgosłup nie ucierpiał?
Tomasz Forenc: Ważne jest krzesło. Powinno być wyposażone w kółka, powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia. Samo krzesło jednak, nawet jeśli jest najlepsze, najdroższe, nie pomoże, jeśli sami nie będziemy z niego odpowiednio korzystali.
O czym trzeba pamiętać?
Pamiętajmy, żeby stopy zawsze spoczywały płasko na podłodze, o tym, aby nogi były ugięte w kolanach w lekkim kącie rozwartym. Ręce należy opierać o podłokietniki i przede wszystkim pamiętajmy, żeby siedzieć prosto.
To nie jest takie proste. Pomoże oparcie?
Plecy powinny być oparte, bo wtedy je odciążamy.
Czego unikać?
Unikajmy garbienia się, siadania na krawędzi krzesła, zakładania nogi na nogę, krzyżowania nóg pod stołem.
Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od monitora komputera.
Odległość oczu od monitora powinna wynosić ok. 40-70 cm.
Jak często trzeba robić sobie przerwy w pracy?
Po każdej godzinie pracy, zróbmy sobie przerwę ok. 5 min. Wykorzystajmy ją na jakieś ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Mam na myśli np. krążenie ramion, skręty tułowia, odchylanie, pochylanie głowy, przysiady i krótkie ćwiczenia rozluźniające nadgarstki.
Przed komputerem spędzamy często więcej niż 8 godzin w pracy. Kręgosłup nie będzie nam za to wdzięczny.
Dlatego pamiętajmy o aktywności fizycznej. Myślę, że nam kręgosłup podziękuje za każdą godzinę biegania, jazdy na rowerze czy pływania.
Krzesło, na którym siedzimy podczas pracy przy biurku, powinno mieć: regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi, regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia, podłokietniki, płytę siedziska wyprofilowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.
Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie.
Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie rąk. Wysokość stołu, krzesła i podłokietników powinna być tak ustawiona, by zapewnić naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury. Między ramieniem a przedramieniem powinien być zachowany co najmniej kąt prosty.
Monitor powinien być ustawiony w odległości 40-75 cm od oczu. Kąt obserwacji ekranu powinien wynosić 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu.
(mpw)