Nieprawidłowy zgryz nie tylko wpływa na estetykę naszej twarzy. Nieleczony może również prowadzić do chorób wynikających z psucia się zębów.
Zły zgryz może przede wszystkim prowadzić do szybszego psucia się zębów, próchnicy, wad wymowy oraz oczywiście ubytków estetycznych. Czy jesteśmy w stanie sami stwierdzić, że mamy problem ze zgryzem? Tak. Jeżeli widzimy, że zęby nieprawidłowo zachodzą na siebie, mamy asymetrię w rysach twarzy, problem z prawidłową wymową albo mamy jakiś problem wizualny, kiedy widzimy, że nasze zęby niekorzystnie wyglądają przy szerszym uśmiechu - wtedy warto udać się po poradę do ortodonty - radzi Elżbieta Jedynasta-Trocewicz, dentystka, ortodonta z Olsztyna. U dzieci zaniepokoić powinna nas również zbyt szybka utrata zębów mlecznych czy stale otwarta buzia.
Nosząc aparat ortodontyczny trzeba przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. W przypadku stałego aparatu częściej w zakamarkach zalega pokarm, trzeba więc dokładniej czyścić zęby - radzi Jedynasta-Trocewicz. Należy też regularnie zgłaszać się na wizyty i stosować do zaleceń ortodonty. Zalecenia mogą dotyczyć np. diety. Aby nie uszkodzić aparatu, należy unikać produktów twardych, np. twardych owoców i warzyw, a także sucharów, twardego pieczywa, grzanek, gum do żucia oraz ciągnących się słodyczy, które mogą okleić aparat. Noszenie aparatu boli przez pierwsze dni, potem jest to sprawa indywidualna. Niektórzy odczuwają korygowanie ustawienia zębów bardziej, inni w ogóle. Przeważnie osobom, które czują dyskomfort podczas noszenia aparatu, zaleca się zażywania leków przeciwbólowych.
Aparaty ortodontyczne mogą być różnego rodzaju - zdejmowane i wyjmowane z jamy ustnej. Ruchome są zdecydowane tańsze - kosztują od 500 do tysiąca złotych. Wymagają jednak bardzo dużej współpracy pacjenta - trzeba go włożyć i używać. Ceny aparatów stałych wahają się między 1,5 tys. a nawet 3 tys. zł. Najczęściej nosi się je aktywnie przez dwa lata. Potem pacjenci mają aparat retencyjny, podczas którego leczą się, aby wada nie powróciła. Przeważnie taki aparat trzeba nosić także dwa lata. Jak przypominają ortodonci - na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno, bo o zęby trzeba dbać do końca życia.