Dziś 12 maja. To Europejski Dzień Periodontologii, czyli nauki, która zajmuje się zdrowiem jamy ustnej. Tylko jeden na stu Polaków między 35. a 44. rokiem życia ma zdrowe przyzębie, czyli dziąsła - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Dla osób, które mają problemy z przyzębiem włoscy naukowcy opracowali dietę: dwa owoce kiwi, garstka żurawiny suszonej i zielona herbata. To przekłada się na redukcję stanu zapalnego. Dbanie o stan przyzębia i uzębienia jest podobny, opiera się na prawidłowych zabiegach higienicznych. Szczotkujemy zęby dwa razy dziennie, przez dwie minuty, żeby utrzymać higienę jamy ustnej - podpowiada profesor Renata Górska, konsultant krajowa w dziedzinie periodontologii.

Co możemy zrobić dla zdrowia naszych zębów i dziąseł?

- możemy zadbać o odpowiednią szczoteczkę do zębów: nie powinna być za twarda, ponieważ może doprowadzić to do chorób i ubytków dziąseł,

- zęby muszą być umyte po porannym posiłku,

- po umyciu zębów możemy pić wodę,

- problemy z zębami mogą być oznaką innych chorób, między innymi anoreksji i bulimii (starte szkliwo), fluorozy, czyli zbyt wysokiego poziomu fluoru (białe plamki na zębach, białaczki (krwawienie dziąseł, zapalenie dziąseł), cukrzycy (trudno gojące się rany w jamie ustnej), anemii (blade śluzówki i dziąsła oraz czerwony język).

Przeprowadzono badania, w których studenci przez siedemnaście dni nie szczotkowali zębów. Od razu pojawiło się u nich zapalenie dziąseł - mówi w rozmowie z RMF FM profesor Renata Górska. Cechą charakterystyczną chorób przyzębia jest ruszanie się zębów. Może ono doprowadzić nawet do ich utraty, a potem do nieprzyjemnych powikłań - dodaje.

Choroby przyzębia mogą mieć wpływ na wiele innych problemów zdrowotnych. Chodzi między innymi o choroby serca - przez tworzenie płytki miażdżycowej, udar mózgu czy nawet przedwczesny poród. Głównym błędem jest nieprawidłowe i nieskuteczne szczotkowanie zębów oraz zbyt rzadkie wizyty u stomatologa - mówi profesor Renata Górska. Wśród dorosłych w Polsce w wieku 35-44 lata tylko 1,6 procent ma w pełni zdrowe przyzębie. Wśród osób po 65. roku życia to niespełna jeden procent! Częstość chorób przyzębia rośnie wraz z wiekiem i właśnie osoby starsze moim zdaniem powinny odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy w roku - dodaje profesor Górska.

Periodontolodzy, czyli specjaliści od przyzębia zwracają uwagę, że każdy z nas powinien raz dziennie nitkować zęby, najlepiej wieczorem, i co najmniej dwa razy dziennie szczotkować je pastą. Nitkowanie to czyszczenie powierzchni międzyzębowych. Właśnie w tych przestrzeniach najczęściej dochodzi do ubytków próchnicowych i jednocześnie tam znajduje się brodawka międzyzębowa, a od niej zaczyna się cały proces zapalny - opisuje profesor Renata Górska. 

Lekarze podkreślają też, że w profilaktyce chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej ma też dieta. Poza owocami kiwi i zieloną herbatą, także czosnek, cebula i ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to produkty, które dobrze działają na stan naszego przyzębia. Zdecydowanie gorzej działają produkty zawierające wiele węglowodanów, przez które szybciej mineralizuje się płytka nazębna.

Opracowanie: