"Urazy oka to w tej chwili prawdziwa epidemia" - mówi nam profesor Robert Rejdak. W społeczeństwach krajów wysoko rozwiniętych urazy oczu są jedną z najczęstszych przyczyn utraty funkcji widzenia. Chociaż oczy stanowią tylko ok. 0,1% całkowitej powierzchni ciała i ok. 0,27% jej przedniej powierzchni, ich znaczenie dla każdego człowieka oraz społeczeństwa jest nieproporcjonalnie wyższe. Ze wszystkich zmysłów człowieka właśnie wzrok jest najbogatszym źródłem wiedzy o otaczającym świecie.

Ta operacja została przeprowadzona przez prof. Roberta Rejdaka, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie. Ciało obce zostało usunięte z oka 6-latka.

Przy błahych czynnościach domowych często nie zdajemy sobie sprawy, że kosząc, piłując, czy mając kontakt z substancjami żrącymi takimi jak płyny i farby, możemy narazić się na kalectwo - mówi prof. Rejdak.

To może prowadzić do ślepoty, albo do istotnego obniżenia ostrości wzroku, nie mówiąc o tym, że nawet urazy tępe gałki ocznej, mogą powodować jaskrę - przestrzega prof. Rejdak.


32-letni mężczyzna podczas zabawy sylwestrowej obserwując na moście pokaz sztucznych ogni został uderzony w twarz fajerwerkiem. Stracił równowagę i spadł z mostu do rzeki. W wyniku tego urazu doznał złamania prawej kończyny górnej, którą zaopatrzono ortopedycznie, licznych oparzeń skóry twarzy, które wygoiły się po leczeniu zachowawczym oraz pęknięcia gałki ocznej. Gałkę zszyto. Oko goi się prawidłowo, jednak rokowanie jest bardzo poważne. Tę operację przeprowadził prof. Robert Rejdak.

Operację przeprowadził prof. Robert Rejdak.

Operację przeprowadził prof. Robert Rejdak.

Urazy u dzieci to tragedie rodzinne

Niestety urazy przebijające gałkę oczną u dzieci stanowią większość - około 20-50 proc. wszystkich urazów oczu. Leczenie ich u dzieci wymaga ogromnego doświadczenia jest bardziej skomplikowane niż u dorosłych, ze względu na utrudnioną współpracę, a także możliwość wystąpienia niedowidzenia, co ma wpływ na końcowy efekt leczenia. 

Chłopcy doznają urazów gałki ocznej dwa razy częściej niż dziewczynki, uczestnicząc w zabawach o większym stopniu zagrożenia. W grupie dzieci młodszych do 3. roku życia, gdy zabawy mają podobny charakter, częstość występowania urazów u obu płci jest taka sama. Urazy najczęściej mają miejsce w domu (58%), w wyniku wypadków komunikacyjnych (6%), natomiast bardzo rzadko w szkole i przedszkolu (ok. 1%). 

Obiekty, którymi dzieci doznają urazu są dużo bardziej różnorodne niż u dorosłych. Zdarza się, iż dziecku w trakcie prac ręcznych wbiją się do oka ostro zakończone nożyczki lub nóż, a podczas zabawy w trafianie do celu wbije się rzutka lub plastykowa kulka z pistoletu uderzy w oko. Niekiedy rodzice podają, że dziecko podczas spaceru przewróciło się na patyk, który trafił w oko. Wszystkie te historie są wielkimi tragediami rodzinnymi. Przebijające urazy gałki ocznej najczęściej zdarzają się w grupie wiekowej 3-6 lat (32%), następnie 6-9 lat (25%). Dzieci są również często ofiarami oparzeń chemicznych.