Franciszek lubi zaskakiwać swoją spontanicznością i bezpośrednim kontaktem z wiernymi. Tradycyjnie w Wielki Czwartek, ojciec święty sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem, w więzieniu Regina Caeli na Zatybrzu w Rzymie. Podczas kazania stwierdził, że jest chory i w przyszłym roku planuje operację.

Papież Franciszek podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej /VATICAN MEDIA HANDOUT /PAP/EPA

Papież przyznał się, że choruje na zaćmę i w przyszłym roku będzie musiał poddać się operacji.

W moim wieku cierpi się na zaćmę i wtedy nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji  - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że tak samo dzieje się z życiem, kiedy rozczarowanie oblewa duszę. Franciszek zachęcał więźniów, żeby ci codziennie oczyszczali duszę, "robili operację zaćmy dla ich duszy".

Od początku pontyfikatu Franciszek odprawia Mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem. W tym roku tradycyjnie obmył nogi 12 więźniom. Byli wśród nich katolicy, prawosławni, buddysta i dwaj muzułmanie.

Co to jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie oka, najczęściej jest związana z wiekiem. Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Ogólnie najczęstszą przyczyną zmętnienia soczewki jest starzenie się organizmu i towarzyszące temu zaburzenia metaboliczne.

Może powstawać także w wyniku urazu oka, stanów zapalnych błony naczyniowej, oraz stosowania niektórych leków.

(ag)