Kobieta z 23 soczewkami w oku trafiła do amerykańskiej kliniki. Początkowo skarżyła się na „niewyraźne widzenie” – relacjonuje okulistka, która przyjęła pacjentkę i podjęła się niełatwego zabiegu, z którego nagranie pojawiło się w sieci.

Dr Katerina Kurteeva zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia i nagranie z zabiegu usunięcia z oka pacjentki 23 soczewek kontaktowych, które nosiła bez przerwy od ponad trzech tygodni. Lekarka nigdy wcześniej nie spotkała się z takim przypadkiem.

Starannie rozdzieliłem wszystkie soczewki kontaktowe (...) Musiałam użyć bardzo cienkiego narzędzia chirurgicznego. Soczewki były w zasadzie sklejone po zaleganiu pod powieką przez miesiąc - napisała dr Kurteeva na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Zaznaczyła, że to niebywała sytuacja, gdy ktoś zapomniał na noc zdjąć soczewek i codziennie rano zakładał nowe.

To nie pierwszy taki przypadek

W 2017 roku brytyjscy chirurdzy usunęli z kolei 27 soczewek kontaktowych z oka 67-letniej kobiety. Przerażającego odkrycia dokonali, gdy zgłosiła na operację zaćmy, w czasie którego lekarze zauważyli soczewki połączone ze sobą śluzem.

Przed zabiegiem pacjentka skarżyła się na gorsze widzenie i była przekonana, że objawy są efektem starości.

Najważniejsze wskazówki dla osób noszących soczewki kontaktowe:

- Nie noś soczewek dłużej niż 16 godzin dziennie

- Nigdy nie powinieneś w nich spać, chyba że zostały specjalnie zaprojektowane do noszenia w nocy

- Dokładnie umyj i osusz ręce przed włożeniem soczewek do oka

- Nie nakładaj makijażu przed założeniem soczewek

- Nie pływaj w soczewkach

- Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki kontaktowe, aby zmniejszyć ryzyko infekcji

- Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zaczerwienienia, bólu oka lub pogorszenia wzroku, natychmiast skonsultuj się z okulistą

- Regularnie badaj wzrok