Trwająca ponad rok pandemia, która wielu zmusiła do przejścia na naukę i pracę zdalną, wpłynęła na nasz wzrok. Do okulistów coraz częściej zgłaszają się osoby, które skarżą się m.in. na pogorszenie widzenia. Ekspertka portalu „Twoje Zdrowie” zaleca ćwiczenia, które poprawią kondycję oczu i przyniosą ulgę.

Przeprowadzone jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa badania pokazywały, że 60 procent światowej populacji ma jakąś wadę wzroku. Wiele wskazuje na to, że pandemia koronawirusa jeszcze pogorszy ten wskaźnik. W gabinetach okulistycznych już widać efekty trwającej od roku nauki i pracy zdalnej.

Pacjentów jest zdecydowanie więcej. Zarówno dzieci, młodzieży i nauczycieli, jak i innych osób, które pracują zdalnie. Zmagają się oni z całą paletą nasilających się objawów, które wpływają na jakość widzenia: zespołem suchego oka, pojawianiem się mgły przed oczami, narastaniem krótkowzroczności, bólem oczu, ale i głowy - wymienia ekspertka portalu "Twoje Zdrowie" okulista Justyna Krowicka.

Gdy boli oko ...


Warto pamiętać o tym, że niedawno opublikowane badania Anglia Ruskin University wskazują, że ból oczu to najważniejszy objaw Covid-19, jeśli chodzi o narząd wzroku. Naukowcy wskazują, że aż 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów wirusa.

Ból oka zawsze powinien być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym. Jego przyczyny mogą być różne, nie tylko dotyczyć zakażenia koronawirusem, ale być m.in. związane z jaskrą, zapaleniem spojówek, zapaleniem nerwu wzrokowego, chorymi zatokami, czy też być spowodowane różnymi przewlekłymi zmianami mającymi wpływ na nerwy czuciowe. Poszukiwanie przyczyn bólu oczu może trwać przez dłuższy czas i wiązać się z koniecznością wizyt u różnych specjalistów jak laryngolog, neurolog, czy stomatolog. Zdarza się i tak, że przyczyna bólu nigdy nie zostaje znaleziona - zwraca uwaga lek. okulista Justyna Krowicka. 

Profilaktyka. Jak często badać wzrok?

Niepokojący objawów nie warto bagatelizować. Nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, powinniśmy pamiętać o profilaktyce. A z tą ostatnią nie jest najlepiej (nawet 1/3 Polaków nigdy nie była u okulisty).

Zgodnie z rekomendacjami przez lekarza okulistę powinniśmy zostać zbadani przynajmniej raz na trzy, a w przypadku osób po 40-43 roku życie - raz na rok-dwa lata. Regularnie powinny być badane także dzieci i młodzież. W ich przypadku wady wzroku mogą być długo "ukryte“, bezobjawowe, ponieważ oko młodego człowieka jest bardzo elastyczne. Pierwsze badanie wzroku powinno się odbyć jeszcze przed pójściem do przedszkola a najlepiej do drugiego roku życia,, bo dzięki temu możemy ograniczyć ilość nieleczonych wad wzroku, niedowidzenia czy niekontrolowany wzrost krótkowzroczności — mówi dr Justyna Krowicka.

Tymczasem, jak wynika z praktyki eksperta portalu "Twoje Zdrowie", wielu z nich lekceważy objawy i latami -  z różnych powodów - potrafi zwlekać z przyjściem do lekarza.

Tacy pacjenci zdarzają codziennie, a to sprawia, że możliwość pomocy im przy akceptowalnym poziomie bezpieczeństwa jest ograniczona - mówi specjalistka chorób oczu.

Dlatego, tylko jeśli pojawią się u nas objawy, które nas za niepokoją i utrzymują się kilka dni, należy udać się do okulisty. Są i takie przypadki, kiedy liczą się godziny.

To m.in. nagłe zaburzenia ruchomości oka, nagłe, bezbolesne pogorszenie widzenia w jednym oku, pojawianie się przed oczami dużej liczby czarnych mętów, czy błysków w oku podobnych do tych obserwowanych w czasie wyładowań atmosferycznych - wymienia dr Justyna Krowicka.

Regularne kontrole u okulisty pomagają wcześnie wychwycić poważne choroby oczu, które przebiegają niezauważanie, jedna z nich to np. jaskra. Ponadto w czasie badania oczu można wykryć np. cukrzycę czy wysokie ciśnienie krwi.

Chociaż pracę i naukę przed ekranem komputerów i tabletów może być nam ciężko ograniczyć przez najbliższy czas, to jest kilka rzeczy, które możemy zrobić dla naszego wzroku.

Dieta dobra dla oczu

Dla wzroku ma znaczenie zdrowy styl życia. Ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale także dieta, która powinna być jak najbardziej zróżnicowana, bogata w witaminy i minerały. Ważnymi produktami spożywczymi dla oczu są np. jajka, ryby morskie, także kukurydza, soja, borówki, czosnek, pomidory, orzechy, różne nasiona, a przede wszystkim olej z oliwek.

Mało znana jest kurkuma, która jest bardzo popularna np. w Indiach. Udowodniono, że poza pozytywnym wpływem na wzrok ma także działanie przeciwnowotworowe. Warto rzucić palenie, bo ono także wpływ na jakość widzenia.

A jeśli nasza dieta nie jest wystarczająco zróżnicowana, można brakujące witaminy i minerały uzupełnić suplementami diety - radzi dr Justyna Krowicka.

Relaks przede wszystkim

Ograniczenie do minimum czasu przed komputerem, tabletem czy telefonem; więcej czasu na łonie natury. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na zdrowie. Odpowiednia ilość ruchu (specjaliści zalecają, aby co najmniej 2 godzinny dziennie przebywać na wolnym powietrzu), pomaga także oczom. Podobnie ważny jest odpoczynek.

Przebywanie w sztucznym oświetleniu i praca do bliży m.in. zwiększa ryzyko wystąpienia krótkowzroczności. Warto pamiętać o kilku zasadach, jak instalowanie rozproszonego światła w pomieszczeniu, minimum 70 cm odległość od monitora podczas pracy przy komputerze, siedzenie tyłem do okna, a także regularne, co półgodzinne przerwy od pracy, które należy przeznaczyć na "relaksowanie" oczu (np. poprzez patrzenie w dal).

Warto także nawilżać oczy kroplami uzupełniającymi łzy. Szczególnie wtedy, kiedy mamy uczucie piasku w oku, nadmiernego zmęczenia lub naszego oko jest zaczerwienione - radzi specjalistka.

Pojawiają się informacje, że osobom, które większość czasu pracy spędzają przy komputerze, codziennie przed spaniem poleca się “jogę oczu".

To zestaw łatwych ruchów oczami, które mają przyspieszyć przemianę materii w oku i jego okolicy, pozytywnie wpływając na wzrok - w ten sposób zachęca się do większej troski o swoje oczy, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć - podkreśla dr Justyna Krowicka.

W zaleceniach można znaleźć następujące ćwiczenia oczu:

1. 10x zamrugać

2. 10x popatrzeć w górę i w dół

3. 10x popatrzyć z prawej do lewej

4. 10x popatrzyć się po przekątnej z prawej w górę, z lewej w dół

5. 10x popatrzeć po przekątnej w odwrotnym kierunku

6. 10x krążyć oczami w prawo

7. 10x krążyć oczami w lewo

8. 10x zamrugać


 

 


Opracowanie: