Ponad połowa Polaków w okresie wiosennym odczuwa dolegliwości takie jak katar, swędze-nie lub zaczerwienienie oczu, czy kaszel. Wszystkie mogą być objawami alergii wziewnej. Te związana z oczami mogą trwale uszkodzić wzrok.

Problem chorób o podłożu alergicznym stale narasta. Pyłki traw i drzew, roztocza domowe, pleśń oraz naskórek i sierść zwierząt domowych - w otoczeniu jest cała masa tzw. alergenów wziewnych, które mogą wywoływać w naszym organizmie wiele uciążliwych objawów. Sporej liczbie alergii towarzyszą problemy ze wzrokiem.

Najczęstszym objawem alergii oka jest zapalenie spojówek. Często związane jest to z innymi alergiami, najczęściej z katarem siennym. Chociaż zapalenie spojówek występuje najczęściej w okresie wiosennym - ma związek wówczas z pyłkami roślin i najostrzejszy przebieg - może występować przez cały rok - mówi okulista Justyna Krowicka.

Silne swędzenie, zwiększone łzawienie, obrzęk oczu, uczucie obcego ciała, pieczenie i zaczerwienienie oczu - wszystko to oznaki alergii oka. Jak sobie radzić wówczas z problemami?

Ważne jest, aby starać się unikać kontaktu z alergenem. Uczulonym na pyłki może pomóc chodzenie w okularach, szczególnie po opadach deszczu. Dobrze jest również przemywać skórę oczu zimną wodą, czy chłodzić powieki zimnymi okładami. Ostre objawy pomagają zmniejszyć krople do oczu zawierające leki przeciwhistaminowe, stabilizujące komórki biorące udział w ujawnianiu się alergii i nieswoiste substancje łagodzące zaczerwienienia i obrzęki. Alergicy często mają tendencję do przecierania i dotykania rękoma oczu. Może to jednak pogorszyć sytuację, ponieważ z powierzchni oczu i ze spojówek może wówczas uwolnić się jeszcze więcej czynników drażniących. Dlatego dobrze jest unikać takich sytuacji, tym bardziej w dobie pandemii koronawirusa, bo już pierwsze badania wskazywały na to, że wirus może przedostać się przez oczy - radzi okulista.

Wiosna to koszmar alergika. Co teraz pyli?

Objawy alergii są szczególnie uciążliwe w okresie wiosennym. Zbliżający się kwiecień to okres pylenia brzozy. Intensywnie zaczynają także pylić topola, grab, jesion, wierzba. W roku o opóźnionym początku wiosny w kwietniu kończą się okresy pylenia leszczyny i olszy. Natomiast w trzeciej dekadzie tego miesiąc pylenie rozpoczynają dęby. W kolejnych miesiącach intensywnie zaczynają pylić rośliny zielne. Trawy, babka, pokrzywa czy szczaw charakteryzują się bardzo długim, obejmującym kilka miesięcy, okresem pylenia.

Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład alergiczny nieżyt nosa może powodować w dłuższej perspektywie astmę. Natomiast długotrwałe nieleczone alergie oka mogą prowadzić do poważnych powikłań, ponieważ stan zapalny spowodowany przez alergię wpływa także na rogówkę, a tym samym doprowadzić do poważnych uszkodzeń oczu, a także trwale wpłynąć na jakość widzenia - ostrzegł Justyna Krowicka.

Alergia może pojawić się w każdym wieku. Warto o tym pamiętać, bo wiele osób na początku może nawet nie zdawać sobie sprawy, że na nią cierpi. Kiedy więc warto odwiedzić lekarza?

Objawy alergii oka są różne i często bardzo dyskretne. W przypadku osób regularnie odwiedzających okulistę, choroba jest często diagnozowana zanim objawy subiektywne w ogóle wystąpią. Przy uporczywych alergiach oczu powinniśmy udać się do lekarza bez zbędnej zwłoki. Jeśli objawy są łagodne, ale utrzymują się, pacjent powinien odwiedzić lekarza w ciągu trzech dni. Wizyta jest konieczna ze względu na ryzyko powiązanych z alergią powikłań - tłumaczy okulistka.
Specjalistka przypomina, że w ostrej fazie choroby nie powinno nosić się soczewek kontaktowych.

Najlepiej jest znaleźć przyczynę objawów i współpracować z lekarzami - okulistą, alergologiem, pulmonologiem - w sposób kompleksowy. Tak, jak nie jest możliwe pozbycie się wszystkich chorób alergicznych raz na zawsze, tak nie jest łatwo także wyleczyć alergię oka. Na szczęście krople do oczu lub leki w przeważającej większości przypadków znacząco osłabiają objawy, nawet jeśli nie usuwają ich całkowicie - podsumowuje Justyna Krowicka.

Opracowanie: