Od wielu lat panuje opinia, że naturalne produkty sprzyjają dobremu widzeniu, ale dopiero badania naukowe, które przeprowadzono w ostatnich latach potwierdziły tą obiegową opinię. W przypadku chorób oczu można stosować różne surowce naturalne.
Stosowali ją już od czasu II wojny światowej piloci brytyjscy. Ma ona szerokie spektrum terapeutyczne. Nie jest to tylko działanie na siatkówkę oka, jak kiedyś myślano. Borówka czarna wpływa korzystnie także na tkankę mózgową, która analizuje obraz przekazywany z siatkówki oka. Ta stymulacja tkanki mózgowej nie ogranicza się jedynie do miejsca, gdzie analizowane są obrazy, ale stymuluje cały mózg. A co za tym idzie, poprawia sprawność myślenia, zwłaszcza u osób starszych.
Zawiera w swoim składzie naturalną luteinę i zeaksantynę. Oba te karotenoidy chronią plamkę żółtą oczu i suplementacja nimi ma szczególnie duże znaczenie w zwyrodnieniu plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD). Efekty łącznego stosowania ekstraktu z aksamitki i borówki czarnej w przypadku uszkodzenia siatkówki związanego z retinopatią cukrzycową lub nadciśnieniową są bardzo dobre. Nie tyczy się to jedynie siatkówki oka, ale również soczewki, gdyż zarówno ekstrakt z borówki czarnej, jak i aksamitki mają silne działanie antyoksydacyjne, a zaćma zwana czasami kataraktą jest wywoływana m.in. stresem oksydacyjnym.
Ekstrakt z liścia tego drzewa poprawia ukrwienie tkanek. Pomocny w leczeniu chorób oczu. Jako jeden z nielicznych surowców zielarskich znalazł zastosowanie w leczeniu i w profilaktyce jaskry.
Ekstrakt z owoców kasztanowca to substancja, która kojarzy się z układem żylnym. Jednak należy pamiętać, że jest to również surowiec, który poprawia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych, działa na nie uszczelniająco, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz zmniejsza skłonność do tworzenia się zakrzepów naczyniowych. Owoc kasztanowca bardzo dobrze jest łączyć w jednym preparacie z ekstraktem z liścia miłorzębu. Taka synergia działania jest bardzo korzystna zarówno dla naczyń żylnych, jak i drobnych naczyń krwionośnych, które zapewniają właściwe ukrwienie siatkówki oka.
Obecny w wielu roślinach, ale najlepiej przebadany jest ten, który występuje w skórkach czerwonych winogron. Ma on bardzo szerokie spektrum działania. Działa szczególnie dobrze na śródbłonek naczyń i ma kardynalne znaczenie dla utrzymania właściwego mikrokrążenia również w siatkówce oka.