Nastolatek z Indii cudem uniknął śmierci. W jego głowie znaleziono olbrzymią torbiel. Zajmowała prawie jedną czwartą część mózgu. Chłopiec miał bóle głowy i wymioty przez miesiąc przed makabrycznym odkryciem lekarzy. Po wykonaniu rezonansu magnetycznego zdiagnozowano u niego bąblowice.

Po wykonaniu kraniotomii, podczas której wycina się w czaszce mały otwór odsłaniający mózg, udało się usunąć gigantyczną torbiel. Powstała wskutek zakażenia bąblowicą. Jest to choroba zakaźna wywołana przez tasiemce. Uczeń z Indii zaraził się nią po kontakcie z zakażonym zwierzęciem lub psimi odchodami.

Podczas operacji ważne jest, aby ostrożnie oderwać torbiel od mózgu, nie rozrywając jej - powiedział Newsweekowi dr Sumit Thakar. Jest autorem opisu przypadku i starszym konsultantem na Oddziale Neurochirurgii w Instytucie Wyższych Nauk Medycznych Śri Sathya Sai w Bangalore w Indiach.

Wyciek płynu z torbieli może spowodować rozprzestrzenianie się lub nawrót choroby, a czasem reakcję zagrażającą życiu - dodał.

Według lokalnej prasy, chłopiec wrócił do szkoły już dwa tygodnie po wypisaniu ze szpitala.

Bąblowica torbielowata. Czym się charakteryzuje?

Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że ponad milion ludzi może być dotkniętych bąblowicą. Większość z nich będzie doświadczać ciężkich zespołów klinicznych, które mogą zagrażać życiu, jeśli nie będą leczone.

14-latek został zarażony larwalną postacią tasiemca Echinococcus granulosus, która prowadzi do postaci choroby znanej jako bąblowica torbielowata.

Charakteryzuje się ona rozwojem jednej lub więcej torbieli zawierającej płyn - najczęściej w wątrobie i płucach. Mogą również tworzyć się w kościach, nerkach czy śledzionie.

Czasami niektóre larwy tasiemca przedostają się do krwioobiegu reszty ciała i trafiają do nietypowych miejsc, takich jak mózg. Tam powodują powstawanie pojedynczych lub mnogich cyst, które powoli się powiększają.

Objawy, takie jak drgawki, ból głowy, wymioty, osłabienie lub zaburzenia czucia, mogą rozwinąć się, gdy torbiel powiększa się i powoduje ucisk mózgu. Tasiemiec może być obecny w organizmie pacjenta przez wiele lat, zanim cysty urosną do tego stopnia, że wywołają zauważalne symptomy.

Bąblowica torbielowata występuje na całym świecie i na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Zakażenia najczęściej notuje się na terenach wiejskich, gdzie dokonuje się uboju zwierząt.