U Bruce'a Willisa zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe – podała w komunikacie rodzina gwiazdora, która podkreśliła, że jest to „okrutna choroba, o której wiele osób nie słyszało i która może zaatakować każdego”. To najczęstsza forma otępienia u osób poniżej 60. roku życia.

"Odkąd wiosną 2022 r. ogłosiliśmy, że u Bruce’a zdiagnozowano afazję, jego stan się pogorszył i mamy dokładniejszą diagnozę - otępienie czołowo-skroniowe. Niestety problemy z komunikacją są tylko objawem choroby, z którą zmaga się Bruce. To bolesne, ale jednocześnie to ulga, że mamy w końcu jasną diagnozę" - podkreślili najbliżsi aktora w oświadczeniu

Otępienie czołowo-skroniowe. Przyczyny, objawy, leczenie

Jak podaje portal "Medycyna Praktyczna", Otępienie czołowo-skroniowe to choroba, w której dochodzi do powstania zmian zanikowych w obrębie płatów czołowych oraz przednich części płatów skroniowych mózgu.

U podłoża tych zmian patologicznych leży degeneracja komórek nerwowych (czyli neuronów), która zachodzi poprzez gromadzenie się w ich wnętrzu nieprawidłowego białka.

Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana, ale najprawdopodobniej białko to powstaje w wyniku mutacji genetycznej - czytamy.

Jak się objawia otępienie czołowo-skroniowe?

Lek. Karina Bartoszek na portalu mp.pl, tłumaczy, że początek choroby zwykle jest trudno zauważalny i powoli postępujący.

W przeciwieństwie do innych otępień, pamięć początkowo jest dosyć dobrze zachowana, a dominujące objawy to zaburzenia zachowania oraz mowy. Pacjent może mieć trudności w znalezieniu właściwego słowa lub też jego mowa staje się częściowo niezrozumiała dla otoczenia - opisuje.

Może też dojść do zmian osobowości, które stale się pogłębiają. Chory z otępieniem czołowo-skroniowym często nie potrafi kontrolować swoich emocji i coraz gorzej funkcjonuje w społeczeństwie. Pacjenci mogą mieć zmieniony nastrój, zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji, być pobudzeni, bez krytycznej oceny własnego zachowania - wyjaśnia lekarka.

Czy można wyleczyć otępienie czołowo-skroniowe?

Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe z powodu nieodwracalnego uszkodzenie komórek nerwowych, do którego dochodzi w otępieniu czołowo-skroniowym.

W związku z tym stosuje się leczenie objawowe, ukierunkowane są na poprawę jakości życia chorego i jego bliskich.