Poziom witaminy D u matki może mieć znaczenie dla przyszłego ryzyka schizofrenii u dziecka. Ma to związek z neuroprzekaźnikiem – dopaminą i jej udziałem w rozwoju mózgu.

Naukowcy z University of Queensland odkryli, że niedobór witaminy D u matki może zaburzać rozwój neuronów u dzieci, zwiększając ryzyko schizofrenii.

Znanych jest wiele predysponujących do tej choroby czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Wiele pozostaje jeszcze tajemnicą - ale wiadomo m.in., że znaczenie ma sposób, w jaki mózg wykorzystuje jeden z neuroprzekaźników - dopaminę, czasami nazywaną "cząsteczką nagrody".

Badacze donoszą teraz, że poziom witaminy D u matki może mieć kluczowe znaczenie dla dopaminowej gospodarki płodu, a przez to dla rozwoju jego mózgu.

Dopamina kluczowa w leczeniu schizofrenii. Witamina D zwiększa jej produkcję

Naukowcy do swoich wniosków doszli po przeanalizowaniu laboratoryjnych hodowli neuronów prowadzonych z dodatkiem witaminy D oraz pod jej nieobecność. Zauważyli zależne od witaminy zmiany w różnicowaniu się neuronów oraz w zwiększoną produkcję dopaminy przy działaniu witaminy D.

Cytat

To jest pewny dowód na to, że witamina D wpływa na strukturalne różnicowanie się neuronów dopaminergicznych
prof. Darryl Eyles, autor publikacji

Prof. Darryl Eyles, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Journal of Neurochemistry" oraz jego współpracownicy sprawdzają teraz, czy inne znane czynniki ryzyka, takie jak niedotlenienie matki czy infekcje, w podobny sposób wpływają na gospodarkę dopaminową.