Mniej ruszamy się i mamy źle zbilansowaną dietę – zdaniem specjalistów, z tych powodów właśnie o tej porze roku śpimy gorzej. Możemy jednak wprowadzić kilka zmian do codziennej rutyny, aby odpoczywać efektywniej.

Mamy mniej światła słonecznego - a to zaburza wydzielanie melatoniny, która odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmu dobowego. Zimą - pomimo przekonania, że im chłodniej tym lepiej się śpi - wiele osób cierpi na bezsenność.

Niskie temperatury sprawiają, że mniej chętnie wychodzimy z domu, by podjąć aktywność fizyczną. Zimą częściej spożywamy też ciężkostrawne potrawy, które zaburzają trawienie, co odbija się na jakości snu - mówi dr Joseph M. Dzierzewski, psycholog kliniczny i wiceprezes ds. badań naukowych w amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation.

Jak wyspać się zimą?

Spędzając więcej czasu na powietrzu, na pewno będziemy lepiej spali. Idealny będzie tutaj poranny spacer, który doda energii. Wystarczy też poświęcić 30 minut dziennie na ulubioną aktywność fizyczną - według badań regularnie podejmowany wysiłek fizyczny dotlenia organizm oraz redukuje stres i niepokój, a to ułatwia zasypianie. 

Warto też zmienić zimowe nawyki dotyczące odżywiania. Zbyt często sięgamy po kaloryczne produkty, ale też alkohol, którego w chłodnych miesiącach pijemy więcej.

Naukowcy dowiedli, że spożywanie wieczorami wysokoprocentowych trunków - znacząco zwiększa ryzyko bezsenności.

Postaraj się unikać sięgania przed snem po alkohol, kofeinę i ciężkostrawne pokarmy. Ważne jest też to, by jeść śniadanie, obiad i kolację o stałych porach - radzi specjalista.

Kładąc się spać, powinniśmy też zadbać o komfort zasypiania: wyeliminować hałas i zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, które emitują szkodliwe, hamujące wydzielanie melatoniny niebieskie światło.

Warto też uspokajać się na wieczór: czytać książkę, wziąć relaksującą kąpiel i wypić rozgrzewającą herbatę. Wtedy organizm otrzyma od nas sygnał, że pora spać.