Osoby, które są narcyzami, zazwyczaj mają duże mniemanie o sobie. Psychologowie twierdzą, że dzięki tym złudzeniom co do wielkiego znaczenia dla świata, narcyzowie są szczęśliwsi niż większość ludzi.

Badania nad narcyzmem są prowadzone przez naukowców z Queen's University Belfast. Wykazały, że ludzie mający wysokie mniemanie o sobie (zwani narcyzami), nie są lubiani przez otoczenie, ale za to są rzadziej zestresowani i przygnębieni - po prostu są szczęśliwsi.

Psycholog dr Kostas Papageorgiou twierdzi, że negatywne reakcje na narcyzm mogą jednak przykryć korzyści, jakie wynikają z takiej postawy dla samych narcyzów.

Badacze starają się zrozumieć, dlaczego narcyzm wydaje się narastać we współczesnych społeczeństwach. Narcyzów mamy coraz więcej w polityce, mediach społecznościowych i wśród celebrytów - mimo że uważa się to zjawisko za społecznie szkodliwe.

Brak wstydu i poczucia winy

Badacze definiują narcyzów jako osoby, które mogą "ryzykownie zachowywać się, mieć nierealistyczny pogląd na siebie, są zbyt pewne siebie, wykazują niewielką empatię w stosunku do innych i ich poczucie winy czy wstydu jest niewielkie". Badacze starali się zrozumieć dlaczego - mimo wielu negatywnie ocenianych cech - narcyzm jest tak powszechny, akceptowany i często podziwiany, a nie potępiany.

Narcyzm jest jedną z "ciemnych cech" zidentyfikowanych przez psychologów, obok psychopatii i sadyzmu. Ale badania - przeprowadzone na próbie 700 dorosłych osób - sugerują, że chociaż narcyzm ma być szkodliwy dla społeczeństwa, to wydaje się korzystny dla samych narcyzów.

Psychologowie doszli do wniosku, że mimo iż narcyzowie mogą swoim zachowaniem źle wpływać na samopoczucie innych, to sami są bardziej szczęśliwi niż większość ludzi. Zdecydowanie rzadziej odczuwają stres - ich pewność siebie i podwyższone poczucie własnej wartości wydają się być cechami "ochronnymi".

Różne rodzaje narcyzmu

Poprzednie badania zespołu w Belfaście wskazywały, że narcyzowie częściej odnoszą sukcesy w pracy i życiu społecznym. Ich cechy osobowości pomagają im przezwyciężać odrzucenie czy rozczarowanie.

Dr Papageorgiou przyjrzał się także, jak różne wymiary narcyzmu mogą mieć różne skutki emocjonalne. Mówi, że ci narcyzowie, którzy mają silne cechy dominacji, naturalnie wykazują większą skłonność do walki o władzę i wysoki status w otoczeniu.

Narcyzowie, którzy są bardziej wrażliwi na swoim punkcie, mogą być bardziej defensywni i mają tendencję do postrzegania zachowania innych ludzi jako "wrogo nastawionych". Chociaż oczywiście nie wszystkie wymiary narcyzmu są dobre, pewne aspekty mogą prowadzić do pozytywnych rezultatów - podsumowuje psycholog, cytowany przez BBC.

Jak przekonuje: Takie cechy psychologiczne nie powinny być postrzegane jako dobre lub złe, ale jako produkty ewolucji i przejawy ludzkiej natury, które mogą być korzystne lub szkodliwe w zależności od kontekstu.