Depresja dotyka nawet 3-4 proc. dzieci i aż 10-20 proc. nastolatków - tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Specjaliści podkreślają, że objawy tej choroby u młodzieży mogą być inne niż u dorosłych i wymagają większej czujności.
Nawet 81,9 proc. młodych ludzi czuje się przytłoczonych codziennym stresem - wynika z raportu projektu "Młode Głowy". Z kolei Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" podaje, że w ubiegłym roku 30 proc. nastolatków miało myśli samobójcze, a co dziesiąty podjął próbę samobójczą.
Według raportu "Dziewczyński stres" - młode dziewczyny w Polsce są bardziej zestresowane i samotne od ich rówieśniczek w Unii Europejskiej. Niepokojące są również dane z raportu "Prawa dziecka w Polsce 2024", mówiące o tym, że mniej jest szczęśliwych nastolatków - w ciągu ostatnich pięciu lat ten odsetek spadł z 75 proc. do 59 proc.
Przyczynami tych niepokojących danych mogą być:
- ciągły stres,
- zaburzenia snu - spowodowane nadużywaniem ekranów i przebodźcowaniem,
- zbyt mała aktywność fizyczna.
Specjaliści zaznaczają, że na młody, niedojrzały mózg czeka wiele wyzwań - rodzice przestają być autorytetami, a ich miejsce zajmują rówieśnicy. Wtedy pojawiają się:
- samotność,
- ryzykowne zachowania,
- wahania nastroju,
- poczucie niezrozumienia.
Młody człowiek z jednej strony zaczyna się identyfikować ze światem dorosłych, a z drugiej pozostaje niedojrzały emocjonalnie.
Depresję u dzieci trudniej rozpoznać, choćby ze względu na fakt, że objawy mogą przypominać emocje towarzyszące dojrzewaniu. Trudno też określić jednoznacznie, co jest większym powodem do niepokoju - depresja dotyczy zarówno dzieci: spokojnych, wycofanych i wrażliwych, jak i tych, które źle się zachowują.
Związane jest to z tym, że u części młodych ludzi, depresja to:
- nadmierna drażliwość,
- impulsywność,
- wybuchy gniewu,
- zachowania agresywne.
U innych mogą to być:
- wycofanie,
- unikaniem kontaktów.
Sygnałem alarmowym może też być nadmierne krytykowanie przez młodzież swoich umiejętności i osiągnięć. Smutek widoczny jest na twarzy, a to co do tej pory sprawiało radość - przestaje cieszyć. Do tego dochodzą:
- mniejsza energia,
- gorsza koncentracja,
- nadmierna męczliwość,
- wzrost lub spadek apetytu,
- poczucie bezradności i beznadziei,
- ciągłe poczucie winy i niskie poczucie własnej wartości.
Następstwem mogą być:
- brak kontaktu z rówieśnikami,
- trudności w nauce,
- większe ryzyko depresji także w dorosłości,
- ryzyko samobójstwa.