Depresja to bardzo podstępna choroba. Często nie daje wyraźnych objawów i nie jest spowodowana przez konkretne czynniki. Jest wiele znanych osób, które w swoim życiu zmagały się lub cały czas walczą z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.
To jedna z najbardziej znanych osób w Polsce walczących z depresją. Mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, zwyciężczyni Pucharu Świata przyznała w czerwcu 2014 roku, że ma depresję. Tak mówiła w wywiadzie z Pawłem Wilkowiczem z "Gazety Wyborczej": Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam. (...). W pewnym momencie byle posiłek bywał wystarczającym powodem do wymiotowania. Teraz jest trochę lepiej. Łączyć to wszystko z treningiem jest bardzo trudno. Bywały takie dni, gdy jedynym moim widokiem był sufit w pokoju. Gdy nie miałam siły ani chęci wstać z łóżka, a jedynym pytaniem było: po co? - mówiła Kowalczyk.
Jak podkreślają lekarze, ten wywiad i przyznanie się sławnej sportsmenki do depresji, wywołało wiele pozytywnych reakcji. Justyna Kowalczyk przełamała tabu i była pierwszą tak znaną osobą w Polsce, która przyznała się do problemów psychicznych.
Dzisiaj Kowalczyk cały czas uprawia sport i przygotowuje się do startu w swoich czwartych igrzyskach olimpijskich, tym razem w Pjongczangu.
Amerykańska aktorka znana z takich filmów, jak "Oczy szeroko zamknięte", "Moulin Rogue" czy "Godziny" przyznała się, że cierpiała na depresję tuż po rozstaniu z Tomem Cruisem w 2004 roku.
Kidman swoją chorobę usprawiedliwiała tym, że decyzję o małżeństwie podjęła w bardzo młodym wieku. Wyszłam za mąż bardzo szybko i w bardzo młodym wieku, ale nie żałuję, bo dzięki temu mam Bellę i Connora - mówi Kidman. Gdy nie wyszło małżeństwo, nie miałam do nikogo żalu. Długo walczyłam z depresją, ale to była część dorastania - uważa Kidman.
Co ciekawe, amerykańska aktorka otrzymała Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie "Godziny". Bohaterka, którą grała również zmagała się z depresją.
Wieloletnia partnerka Brada Pitta cierpiała na depresję, kiedy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości. Objawy choroby pojawiły się u niej ponownie, kiedy zmarła jej matka. Aktorka wspomina, że nie miała wtedy siły wstać z łóżka i nie mogła zmusić się do jakiejkolwiek aktywności. Impuls do działania dała jej oferta zagrania w filmie "Wanted", dzięki czemu pogodziła się ze stratą i nie myślała o bólu, który był spowodowany żałobą.
Wokalista i lider zespołu "Kult" miał w swoim życiu problemy z depresją. To spowodowało, że przez kilka lat nie tworzył nowych piosenek. Ograniczył też koncerty i inne publiczne występy. Mam za sobą parę lat ogólnego zniechęcenia i słabego nastroju, czyli tego wszystkiego, co się wiąże z depresją - opowiadał w jednym z wywiadów. Jak przyznawał, choroba spowodowała u niego całkowite zniechęcenie, nie chciało mu się nawet wychodzić z domu. Na szczęście z pomocą psychoterapeuty udało mu się wygrać z chorobą.